Стил

Директорката на Охридско лето се поклони пред папата

Директорката на најпрестижниот фестивал од Македонија Наташа Поповиќ денес присуствуваше на церемониите во рамки на посетата на Папата Франциск кои се одржаа во и пред Спомен куќата на Мајка Тереза. Поповиќ која во приватниот живот е сопруга на италијански дипломат ...

Повеќе »

Тројца врвни автори на Саемот на книгата

Издавачкиот центар ТРИ годинава на Саемот на книга настапува со богата програма на активности која вклучува ексклузивни гостувања на тројца врвни светски автори – Винко Модерндорфер, Кристина Улсон и Едина Сворен – кои ќе допатуваат во Скопје специјално за 31 ...

Повеќе »

Вина од „Тиквеш“ за папата Франциск

Винарската визба „Тиквеш“ подготви вина со специјални етикети за неговата светост папата Франциск. За време на приемот што го организираше претседателот Ѓорѓe Иванов во резиденцијата на Водно, на папата Франциск и на сите кардинали и бискупи што се дел од ...

Повеќе »

На свечениот ручек за папата Франциск ќе бидат послужени вина на винарницата „Стоби“

Папата Франциск за време на неговата историска посета на земјава утре (7 мај) ќе биде послужуван со ексклузивни вина на винарницата „Стоби“. Најквалитетните вина на оваа винарница ќе се служат на свечениот ручек што ќе се организира во чест на ...

Повеќе »

Мет Гала вечерва на тема Camp Notes on Fashion

Првиот понеделник во мај секогаш е резервиран за ексклузивниот настан во организација на уредничката на американскиот Вог, Ана Винтур. Станува збор за Мет Гала, настан на кој присуствуваат ексклузивни гости по избор на Винтур, а од медиумите присуствуваат само новинарите ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (6-ти до 12-ти мај): Топ знаци на неделата- Овен, Лав и Близнаци

И оваа седмица Овните се кралеви на зодијакот. Венера и Меркур блескаат во знакот на Овен, носејќи многу среќа и за сите огнени знаци. Помалку среќа ќе имаат кутрите Вагички, Јарци и Ракчиња. А вие во кој знак сте родени? ...

Повеќе »

Раст на продажбата на „Тиквеш“ на домашниот и на странските пазари

Трендот на позитивни деловни резултати на Винарската визба „Тиквеш“ остварен во изминатите години, продолжува и во првиот квартал од оваа година. Во првотото тромесечје од 2019-та година, продадени се над 2,5 милиони литри вино и ракија што е за 12,1% ...

Повеќе »

Што ќе им донесе младата Месечина во Бик на хороскопските знаци?

Утре, на 4ти мај, младата месечина го нашушта знакот на Овен и влегува во знакот на Бик, носејќи движечка енергија. Иако периодот на млада Месечина е одличен за започнување нови деловни проекти и нови љубовни врски, овојпат, во Бик, нема ...

Повеќе »

Утре сте резервирани за афтерворк на кафе со експерт: од стартап до експанзија

Триесет совети како да прераснете од стартап во компанија која ќе доживее експанзија е темата на која Rishi Chowdhury ќе говори на настанот кафе со експерт кој ќе се одржи на 3-ти мај, петок, со почеток во 18 часот во ...

Повеќе »

Колку плаќаат славните брендови за да бидат дел од филмот со Џејмс Бонд?

Од Хаиникен до Белведере, брендовите плаќаат огромни суми за да бидат дел од филмовите со Џејмс Бонд. Џејмс Бонд сака мартини, но Хаиникен сакаат да знаете дека тој понекогаш ужива и во пиво. Холандската пивара не е единствена во оваа ...

Повеќе »