Стил

Се чувствувате осамено или вознемирено? Оваа столица ќе ве прегрне

Што се однесува до нас, немаме баш некој проблем да си ги гушнеме најблиските, но очигледно Јапонците се чувствуваат различно од нас па ја измислиле оваа популарна столица за гушкање. Насловена е „Столица за спокојство“, дизјанот вклучува човечко лице и ...

Повеќе »

Во чест на неговиот роденден: 10 работи кои можеби не ги знаете за Лучијано Павароти

Беше една од иконите на 20-от век, тенор со големо „Т“, идол на милионската публика, а после цели четири децении на сцената се повлече на својот 70-ти роденден. Повлекувањето го најави на духовит начин, како што и живееше, дека „после ...

Повеќе »

„Генератор“ на Марина Абрамовиќ за њујоршката публика

Марина Абрамовиќ подготвува нова изложба и перформанс во њујоршката Галерија Шон Кели. Новото шоу на Марина, насловено „Генератор“, ќе биде отворено на 24 октомври и тоа е прва самостoјна изложба која Марина ја прави во Њујорк после ретроспективата во Музејот ...

Повеќе »

Си беше еднаш една Бетина…

Супермоделите пред денешните супермодели. Пред да се појават на сцената Линда Евангелиста, Наоми, Кејт Мос, Кара Делевињ…, си беа еднаш една Бетина, Твиги, Верушка, Сузи Паркер…Овие прекрасни жени со безвремена убавина го истрасираа патот на денешниот поим за топ-модели. Особено, ...

Повеќе »

Листа на желби: Огледало мантилот на Гарет Пју

Сте ја гледале драмата „Вајлд“ или можеби сте ја читале истоимената книга на Черил Стрејд? Ако одговорот е потврден, сосема ќе разберете зошто во планот за бегство во дивината, неминовно ни паѓа на памет мантилот од есенската колекција на англискиот ...

Повеќе »

Во чест на неговиот роденден: 10 работи кои можеби не ги знаете за Џузепе Верди

На 11 годишна возраст свирел на оргуљи во локалната црква, на Конзерваториумот не е примен зашто управителот не верувал во неговиот талент, со „Набуко“ станува идол на Италијанците, бил вистински деловен човек,  а неговиот погреб ќе остане запаметен како најголем ...

Повеќе »

Есен со акцент на машката чанта

Деловните чанти, кои секоја сезона се повеќе доминантни во  новите колекции, играат важна улога во стилот. Креаторите комбинираа необични форми со класичен дизајн и понудија фантастичен избор. Во тренд се големите машки чанти.   За да се остави добар впечаток во ...

Повеќе »

Јакни за сите стилови

Огромен избор на модели на јакни за оваа сезона ни се достапни во продавниците. Прилагодени се на различни стилови и трендови. А веќе неколку сезони најпопуларни се моделите со прави линии и со качулка   Со доаѓањето на есента настануваат ...

Повеќе »

Вака изгледа иднината на модата

Има еден непогрешлив начин како да се привлече вниманието на јавноста: зборувајте за иднината! Како ја замислувате иднината на модата? На ова прашање одговораат група модни дизајнери, со сосема различни одговори. Што има во продавницата на иднината? Едноставно, разгледајте ја. ...

Повеќе »

Колекција Клое Ресорт 2015 инспирирана од Вила Савој

Фантастична колекција која дури и парижанките оваа есен ќе ги извлече надвор од Париз, а сите останати ќе не натера да сонуваме за прекрасната Вила Савој. Женствена и многу елегантна, со чисти линии, новата колекција Клое Ресорт 2015 е инспирирана ...

Повеќе »