Стил

Со Шанел и Карл Лагерфелд во Дубаи

Доколку ја добивте оваа покана од Шанел, веројатно веќе сте во Дубаи.   Денес (вторник, 13.05.2014г.) на приватен остров во Дубаи, Шанел со Карл Лагерфелд приредува ексклузивна ревија – „Круз Шоу“ (Cruise Show). Од 2000-та година наваму, Шанел приредува вакви настани ...

Повеќе »

Street fashion – Мода од улицата

Уличната мода (Street Fashion) е мода која не потекнува од познати модни куќи или модни креатори, туку од обичните луѓе. Нејзината популарност е доказ дека и меѓу обичните луѓе, кои се вљубеници во модата, има безброј креативни личности со изграден ...

Повеќе »

Цветови од бадем на очилата на новата колекција од Долче и Габана

Новата кампања снимена од Доменико Долче, а во која главната улога ја има преубавата Бјанка Балти, ја претставува колекцијата на очила за сонце за сезоната проле/лето 2014. Доминираат цветовите од бадем. И оваа кампања е инспирирана од природните убавини на ...

Повеќе »

Ние и Салвадор Дали

Во чест на неговиот роденден! Секогаш настојуваше да ја помести границата на изненадувањето, која сам ќе ја поставеше со претходното дело. Сметаше дека не треба неговото име да се врти низ светот туку дека светот треба да се врти околу ...

Повеќе »

Мајсторот на експерименталната и модна фотографија: Мен Реј

Неговата работа не е доволно ценета во текот на неговиот живот, а денес се смета за еден од најзначајните фотографи на 20 век. Мен Реј уште како дете покажал интерес кон уметноста. Додека одел на училиште посетувал често музеи каде ...

Повеќе »

Пелистерка ќе го помага урбаниот велосипедизам со избор за дизајн и со поставување вело-паркинзи

Препознавајќи ја нагорната линија во која што стабилно се движи популарноста и користењето на велосипедите во урбани услови, особено кај помладата, но и кај останатата популација, компанијата одлучи да испрати отворен повик до креативците во Македонија со цел да се ...

Повеќе »

Сладолед облечен од Долче и Габана

За 25-годишнината на познатата марка Магнум, модната двојка Долче и Габана го „облекоа“ сладоледот во сицилијански стил. Сладолед од ванила полн со фстаци спакуван во многу шик „гардероба“. Лимитираната едиција на сладоледот Магнум ќе биде пуштена во продажба низ Европа ...

Повеќе »

12 модни правила кои треба да ги прекршите

Шорцеви во зима, бело од глава до пети, градник и проѕирна блуза? Осмелете се и пробајте!   Факт е дека модните трендови се менуваат со вртоглава брзина, се сменуваат и стануваат се почудни. Она што е модно правило, често станува ...

Повеќе »

Шик вечера: Англиски лепчиња, специјалитет Welsh Rarebits

Не дека се ниско калорични, ама ајде да погледнеме на „нештата“ од друг агол – се што е превкусно не може да содржи само една варена, блуткава брокула. Нели? Не, не сме против брокулите, напротив. Но немаме ништо против уживањето ...

Повеќе »

Ин- Филмот „Advanced style“, еден сосема поинаков поглед на стилот и возраста

Премиерата на овој фантастичен документарен филм се случи синоќа во Лондон. И многумина повторно се вљубија во себеси, а многумина почнаа да си го преиспитуваат сопствениот стил. Ако имате прилика да го погледнете – направете го тоа. И тоа итно! ...

Повеќе »