Стил

Лего коцки – Составете ги Донатела Версаче и Карл Лагерфелд

Данскиот производител на прочуените Лего коцки се втурна во моден предизвик. Сет од Лего-коцки инспириани од модните креатори Албер Елбаз, Марк Јакобс, Донатела Версаче и Карл Лагерфелд. За жал за сега овие сетови не се пуштени ви продажба.

Повеќе »

Ја сакате Мисони модата? Е тогаш сигруно ќе се вљубите во Тојота Јарис Хибрид

Не, не станува збор за Мисони, ама овие цветови карактеристични за Мисони –модата можат да ве збрлават. Од убавина. На Модната недела во Париз јапонскиот производител на автомобили ги претстави своите нови три модели од серијата Тојота Јарис Хибрид. Шик ...

Повеќе »

Корпоративна арена: класичен, бизнис или кежуал изглед?

Порелаксирачиот дрес код има интенција во намалување на хиерархиските бариери кои до сега ја обесхрабруваа поколегијалната работна атмосфера. Модерниот стил дава порака на функционалност и комфор. Сепак, кежуал гардеробата е релативно нова во корпоративната арена и се’ уште не се ...

Повеќе »

Икона на стилот: Алфонс Муха, синоним на уметноста на заведувањето

Неговото име е синоним за Арт Нуво (Art Nouveau). Неговата уметност е уметност на заведување. Грациозни долгокоси жени во фустани кои лесно паѓаат нагласувајќи ја линијата на телото, необично декорираните и обоени постери станаа заштитен знак на една епоха. Роден ...

Повеќе »

Добриот дизајн е секогаш во мода: Најубавите постери на Зимската олимпијада

Незаборавни постери за Зимските олимпијада од Ванкувер 2010 до Шамони 1924. Овие денови голем дел од човештвото ги следи преку ТВ-екраните (а некои и во живо) натпреварите на зимските Олимписки игри. Но првата олимпијада што имала телевизиски пренос била озлогласената ...

Повеќе »

Икона на стилот – Тадеуш Кантор, драматичен гениј

За генијалноста на Тадеуш Кантор и неговиот авангарден театар „Крикот 2“ доволно зборува фактот дека по неговата смрт, ниту еден светски режисер не е во можност (а нема ни храброст) да постави ниту една негова претстава, иако Канторовите актери се ...

Повеќе »

Како историски локал може да се трансформира во ексклузивно квазимонденско место

Историјата на „Ле прокоп“ не е само доказ на градење на една културна препознатливост, туку и доказ дека тој културен идентитет денес може лесно да се сруши во ексклузивно квазимонденско место посетено од денешниот џет-сет.

Повеќе »

Икона на стилот: Едвард Мунк, визионер кој со едно дело го покажа стравот и осаменоста на денешниот човек

Автор е на една од најпознатите слики во историјата на уметноста, „Вресок“ стана икона на поп културата. Едвард Мунк, најпознатиот норвешки сликар и графичар, е роден во 1863., во Лотен, Норвешка, во семејство на докторот Кристијан Мунк и Лаура Катарина ...

Повеќе »

Што може да се прави во Њујорк за време на модната недела

Њујорк отсекогаш се чувствувал како центар на светот за време на модната недела. Њујоршката модна недела ги собира љубителите на модата од сите страни на светот. Многу дизајнери доаѓаат тука за да ги изградат своите кариери, па креативноста во воздухот ...

Повеќе »