Стил

Листа на желби: Мото јакните на Москино

Првата должност на Џереми Скот како новоименуван креативен директор за Москино (Moschino) беше оваа славеничка есенска колекција. “Храброст и дрскост” беа главните темите теми во есенските „готови за носење“ колекции, па оттука има и смисла што доминантни во овие чанти ...

Повеќе »

Направете сами: Романтична свеќа од мандарина

Мирисот на кората од мандарина е една од асоцијациите за есен/зима. Ова есенско овошје не снабдува со потребната количина на витамин Ц во организмот, но кората од мандарина може да послужи и како домашен декор. Истото може да го направите ...

Повеќе »

„Еуролинк осигурување“ додели 19 стипендии за студенти на Правниот факултет „Јустинијан Први“

Компанијата „Еуролинк осигурување“ додели 19 стипендии на перспективни млади луѓе од Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје. Стипендиите се во висина од по 25.000 денари и се наменети за студентите да ги покријат трошоците за кофинансирање. За стипендијата аплицираа студенти ...

Повеќе »

Хермес: Испратете празнична честитка со ракописна порака

Француската модна куќа Хермес ја промовира кампањата за сочувување на вредноста на раскописното пишување преку новата линија на пенкала Наутилус. Кампањата ги охрабрува купувачите да испратат новогодишни честитки кои ќе содржат пораки што ракописно ќе се напишат. „Во дигиталната ера ...

Повеќе »

Запознајте ја Ламили, првата реална модна кукла

Николај  Лам си постави цел да создаде модна кукла обликувана како вистинска девојка, а не како „совршената“ нереална Барби. Минатиот март Лам започна кампања за собирање на финансиски средства за да ја направи реалната кукла, и сега таа е тука, ...

Повеќе »

Најзборуваниот календар, Пирели 2015 е сега тука!

Не е месец декември, но веќе има причина да се слави 2015 година. Календарот Пирели е објавен во електронска верзија, а ние ви ги пренесуваме сите 12 месеци.   Пред објективот на Стивен Мејсел позираа најубавите жени во светот меѓу ...

Повеќе »

Запознајте ја Ема Ферер, внуката на Одри Хепберн

Ако до сега не го знаевте името на Ема Ферер, веројатно ќе го запомните многу наскоро. Внуката на Одри Хепберн потпиша договор со Сторм Моделс, модната агенција која ја откри Кејт Мос на возраст од 14 години и ја претвори ...

Повеќе »

Чанти што ве „гледаат“

Тренд за актуелната сезона кој го форсираат некои од модните дизајнери се чантите кои имаат форма на лица или пак со принт на лице или очи. Необичните чанти и понатаму остануваат модерни, но сега тие не мора да се во ...

Повеќе »

Три чекори против нерасположението: Внесете бои во студените денови!

Парче шарен накит, гумени чизми во силна боја или жолта чанта се доволна причина да се насмеете и да изгедате расположени во текот на есенските и зимски денови. Бојата на гардеробата влијае на расположението. Научно е докажано дека во студените ...

Повеќе »

Фасцинантна божиќна елка пред Рокфелер центар со ѕвезда Сваровски од 25.000 кристалчиња

Огромна ѕвезда направена од Сваровски кристали е поставена на врвот на божиќната елка која по 11 пат ќе го краси просторот на Рокфелер центарот во Њујорк. Елката традициоално е донесена од Норвешка повторно ќе биде во центарот на вниманието на ...

Повеќе »