Стил

Ричард Аведон, таткото на современата модна фотографија

Еден од највлијателните фотографи на 20 век, познат по специфичните глетки што ги внел пред сè во модната фотографија. Роден во Њујорк (1923), во руско-еврејско семејство уште во училиште во Бронкс работел во училишниот весник. По краткото студирање на универзитетот ...

Повеќе »

Луксузни чоколадни залаци

Иако можеби не сте љубител на модата, оваа колекција сигурно ќе ви се допадне. Се работи за линија потпишана од Пјер Ерме (Pierre Herme) за зима 2013/2014. Оваа колекција не ја сочинуваат скапоцени парчиња облека, туку колачи!   Само вистински ...

Повеќе »

Ја паметите ли? Арлин Дал, најбрзо заборавената икона на женственоста која и остана верна на модата

Таа беше симбол на елеганцијата и женственоста, иако никогаш не доби посериозна или голема улога, секогаш кога ќе се појавеше на филмското платно мажите остануваа без здив, а жените го имитираа нејзиниот стил. Арлин Дал, една од најубавите актерки на ...

Повеќе »

Алиса во земјата на чудата, необичен ресторан во Токио

Студиото Фантастик Дизајн Воркс се погрижи за изгледот на ресторанот Алиса во земјата на чудата во Токио. Ресторанот е инспириран од познатата приказна на англискиот писател Луис Карол. Има неколку простории и секоја е уредена поинаку, но во стилот на ...

Повеќе »

Кој ќе го добие бесплатниот Ламборгини Авантадор вреден 400,000$ ?

Едно е сигурно – ќе го добие сопственикот на луксузен апартман во Дубаи. Убавите работи одат заедно… За што станува збор? Компанијата за недвижности Дамак Пропертис, за време на Дубаи Шопинг Фестивал (кој трае од 2-Јан до 2-Фев 2014год.), дава ...

Повеќе »

По 70 години се отвори луксузниот стан на Марта де Флориан: видео-патување низ собите што ги чуваа љубовните тајни

Приказните за станот на Мадам де Флориан во Париз беа завиени со велот на мистеријата, а многумина сметаа и дека се нереални. Но откритието покажува нешто друго, дека не станува збор за никаква фикција. Станот припаѓал на глумицата Марта де ...

Повеќе »

Симболот на Париз се разубавува

Железната дама добива зелена градина Првиот кат на Ајфеловата кула моментно се реставрира и се трансформира во еколошка зона, поточно се разубавува со градина. Проектот е инициран од архитектот Алеин Моат во 2010 година, а се очекува да биде завршен ...

Повеќе »

Суперјахтата Улиците на Монако: Најлуксузен начин да се ужива во Формула 1

Познатите и богатите кои секоја година се собираат во Монако за Ф1 натпреварот наскоро би можеле да уживаат на новата суперјахта наречена Улиците на Монако. Станува збор за реплика на најпрепознатливите знаменитости на Монако кои се сместени на самата јахта. ...

Повеќе »

Леонардо да Винчи и понатаму фасцинира

Најновото издание на Монблан пенкалата од серијата Големите карактери е посветено на Леонардо да Винчи. Едицијата е лимитирана на 3.000 парчиња кои ќе бидат пуштени во продажба по цена од 3.225 долари за ролер пенкалото и 3.615 долари за полуксузното ...

Повеќе »

Ќе се вљубите ли во новото Мини?

На Американското интернационално авто-шоу во Детроит 2014 ќе биде претставен новиот концепт на Мини Морис наречен Мини Џон Купер Воркс. Со препознатлив дизајн но надграден концепт новото Мини Морис претендира да биде сериозен претставник на новата генерација на елитни спортски ...

Повеќе »