Стил

Икона на стилот: Жан Ланвен, второто име на неминливата елеганција

Француската модна марка Ланвен годинава слави 125 години од основањето. Денес Ланвен е синоним за врвна елегнација, но зад името на оваа модна марка стои една жена со префинет вкус, Жан Ланвен. Родена е во 1867 година во Бретањ, Франција, ...

Повеќе »

Ретро-стил: Шармот на Вог од 60-те години

Пред објективот на Палма Рајт позира преубавата Анастасија Кривошеева претставувајќи го Вог од 60-те години. Едиторијалот на списанието Си-Хедс не навраќа на списанието Вог од 60-те години. Инспирацијата за ваков едиторијал на фотографката Рајт е од старите насловни страници на ...

Повеќе »

Икона на стилот: Елза Скиапарели, текстилниот близнак на Салвадор Дали

Иако Елза Скиапарели (1890-1973) беше една од најистакнатите модни икони меѓу двете светски војни, нејзиното име денес се поретко се спомнува. Сепак, неспорни се новите бурни ветрови кои таа ги донесе на модната сцена. Родена во богато семејство во Рим, ...

Повеќе »

Кајли Миног во Долче&Габана: И како да не ве инспирира на бакнеж?

Вчера во Ехо арената во Ливерпул, Кајли Миног ја започна својата овогодишна голема турнеја наречена „Бакни ме еднаш“ (Kiss me once). Моделите во кои настапува Кајли нa oваа турнеја се изработени од Долче&Габана. Сега е јасно дека дружењето со Стефано летово, ...

Повеќе »

Недела на дизајнот: Целодневни активности во повеќе сегменти

„Четвртата смена“ на Неделата на дизајнот во Скопје беше свечено отворена вчера, 23 септември, во Крушумли-ан. По отворањето на Недела на дизајнот во Скопје во Куршумли-ан се одвиваат целодневни активности во повеќе сегменти: бизнис и едукативни презентации, работилници, панел-дискусии, изложби, ...

Повеќе »

Хејзел Бишоп, мајката на карминот кој ниеден бакнеж не може да го избрише

Карминот е најпродаваниот производ на сите линии на декоративна козметика, но му беше потребно прилично долго време за да стане  бестселер. Ако се држиме до некои историски податоци, би можеле да кажеме дека карминот, секако не во ваква форма која ...

Повеќе »

Кој е за дизајнирано кафе? Ралф Лорен нуди такво!

Омилениот моден креатор на Американците, Ралф Лорен, го прошири својот бизнис, отворајќи продавница за кафе на вториот кат од неговата модна продавница на Петта Авенија во Њујорк. Продавницата за кафе, која истовремено е и кафуле, е уредена во класичен американски ...

Повеќе »

Икона на стилот: Мадлен Вионе, модна креаторка на модните креатори

Во 1930 година во нејзиното ателје во Париз имала 1.200 вработени. За разлика од Коко Шанел, Мадлeн Вионе никогаш нема да заборави на своето сиромашно потекло. Во модниот свет влегува скромно и исто така скромно од него ќе се повлече ...

Повеќе »

Парис Хилтон? Не. Клара Боу е првата ИТ-девојка

Што е тоа ИТ-девојка? Парис Хилтон е позната како ИТ-девојка. Дефиницијата од 2009 година вели дека тое е „млада жена што е позната во јавноста благодарение на нејзините чести појавувања со славните личности и нејзиното присуство во медиумите“. Накусо, за ...

Повеќе »