Стил

Во чест на роденденот на градот на вечноста, Рим

Познат како вечниот град или престолнината на светот, Рим е една од најатрактивните и најпосетени европски дестинации. Како датум на основање на Рим се зема 21 април, 753 година пред новата ера, датумот кога Ромул го завршил градот и го ...

Повеќе »

Како би изгледал светот исполнет со пеперутки?

4.000 пеперутки ќе полетаат од Њујорк во 100 земји низ светот. Уметницата од Њујорк Таша Луис го започна проектот насловен Сворн со кој 4.000 пеперутки ќе испрати на различни страни од светот. Станува збор за магнетни пеперутки, спакувани во пакет ...

Повеќе »

Велигденски јајца со пруги

Веќе ви предложивме како да ги декорирате велигденските јајца во омбре стил или со принт употребувајќи стара вратоврска. Пругастите јајца се подеднакво впечатливи, а лесно се подготвуваат. Прво, сварете ги јајцата и оставете да се изладат и исушат. Потоа, завиткајте ...

Повеќе »

Стара вратоврска? Суперпогодна за ремек-дела од велигденските јајца

Принтот е во тренд на облеката, замислете си јајца со принт? Возможна мисија! Доколку не сте за омбре стилот, кој ние лично го обожаваме, и во модата и во дизјанот, имате втора шанса. Додуша, имаме и предлог за трета шанса, ...

Повеќе »

Најскапо велигденско јајце од господин Чоколада

Прочуениот слаткар од Њујорк, Жак Торес, познат како господин Чоколада има цел да го урне светскиот рекорд за најскапо чоколадно јајце. Чудото од јајце и направено од чоколада, тежи 50 килограми, високо е 80 сантиметри, а декорирано е со детали ...

Повеќе »

Со стил и самодоверба на интервју за работа

Надгласувањето со лицето кое ве интервјуира е најголемата грешка за која повеќето кандидати не се свесни. Најчестата причина за ваквото однесување е нервозата, а кандидатот кој зборува премногу не е во можност активно да го слуша испитувачот. Треба да знаете кога ...

Повеќе »

Омбре велигденски јајца

Употребете ја вашата креативност и од велигденските јајца направете ремек дела во популарниот омбре стил. Бојадисувањата јајца може да биде забавно за целото семејство, а впечатливоста на декорираното јајце ја претставува нашата фантазија и креативност. Бојадисаните јајца во омбре стил ...

Повеќе »

Приказна за велигденските јајца – Фаберже

Велигденските јајца „Фаберже“ како уметнички предмети и денес воодушевуваат и предизвикуваат внимание. Последниве години станаа објекти по кои лудуваат руските тајкуни, кои не прашуваат за цена и на аукциите достигнуваат милионски суми.

Повеќе »

Во чест на неговиот роденден: Ерих фон Деникен, контроверзен писател со автентичен стил

Дали вонземјаните ја посетија нашата сина планета или не? Дали боговите беа астронаути? Има ли живот на Марс? Кој ги остави цртежите во Наска, во Перу? Контроверзниот писател, уметник и мистериолог, незаморно поставува прашања за сè што нè опкружува. Го ...

Повеќе »

Како да се облекувате како француска девојка

Ајде да се соочиме со ова : Кога станува збор за модата, Франција го има рецептот за девојките. Со музи и икони како Џејн Биркин, Брижит Бардо, Инес де ла Фресанж и Клеменс Поеси, како да не „страдаме“ од франкофилија?   ...

Повеќе »