Стил

Ла Султана Маракеш: Модерен одмор во историска палата

Хотелот Ла Султана сместен во срцето на Маракеш во Мароко е еден од најнаградуваните хотели во Африка. Има многу нешта да се видат и доживеат во „Црвениот град“, а на долгата листа секако спаѓа и хотелот Ла Султана, лоциран во ...

Повеќе »

Барбиката на Лагерфелд ќе разочара многу живи барбики: има се тоа што тие немаат…и личност!

Седа коса, машки костум, темни очила за сонце…и личност! Аха, иста е како креаторот кој одново ја „роди“. Големо враќање на куклата Барби е на повидок. Се разбира, производителот на играчки Мател веќе може да почне да ги трие рацете. ...

Повеќе »

Море во дневната соба? Да, можно е…

Можеби бродските подови се елегантни, но новите 3-д подови можат да ви донесат цело море во дневната соба. Мориња, океани, атнички градови, цвети градини, планини…се тоа може да се смести во домот, во дневната, спалната кујната или бањата, а неверојатниот ...

Повеќе »

Ах тој порочен, писмен денди: 10 причини зошто го сакаме Хемингвеј

Во чест на неговиот роденден (21 јули, 1899) имаме 10 причини зошто борецот, новинарот, ловецот, раскажувачот и да, – дендито и шармерот Ернест Милер Хемингвеј сеуште продолжува да не инспирира. 1. Го сакаме поради неговиот немирен темперамент и  авантуристички дух ...

Повеќе »

Столица по мерка: Тело кое го обожаваме!

Дизајнерката Кирси Енковара, родена во Хелсинки, но со постојана адреса на живеење во Лондон го претстави својот нов проект наречен Тело. Дизајнерската столица на Енковара нуди различни можности за седење, релаксирање па дури и спиење со лесно адаптирање на потребите ...

Повеќе »

Macedonia meets Austria: Два дена посветени на македонското вино, мода и танци

Производителите на македонските вина ги претставија своите производи на неодамна одржаниот настан во Виена. Двата дена во чест на македонското вино беа збогатени со модни ревии на македонски млади креатори, македонска песна и танци. Изложба на австриската уметница Кристина Ридер ...

Повеќе »

Луксузно бегство во Санторини: Хотел Грејс – ултимативно уживање

Во 2012 година ја зема престижната награда за најдобра локација во Европа. Бутик хотелот Грејс во Санторини е едно од најромантичните места кои воопшто може да се видат и доживеат. Со неверојатен поглед на морето, отворени базени, стилски дизајнирани пространи ...

Повеќе »

Шик беби – забава

Употребите ги нашите совети и трикови за без стрес да ја подготвите забавата за пречекот на новиот член во семејството. Малку повеќе планирање пред забавата ќе го направи овој убав повод исполнет со симпатични  украси, слатки и забавни активности. Ви ...

Повеќе »

Новите модни трендови претставени преку колачиња

Колачињата кои се продаваат ексклузивно во лобито на Џумеира во Абу Даби наменети се за оние кои ги следат модните трендови и ја сакаат слатката храна. Модните колачиња декорирани со различни модни додатоци „симнати“ од пистите ги покажуваат најновите трендови. ...

Повеќе »

Шик специјалитет во чест на победата на Германија: Колбаси со сирење

На оригинален германски начин. Доколку вчера не го гледавте финалето на Светското фудбалско првенство со претходно осмислено мезе – колбаси и пиво, не е доцна денес да ја прославите победата на светскиот шампион онака како што во добар дел од ...

Повеќе »