Стил

Приказна за велигденските јајца – Фаберже

Велигденските јајца „Фаберже“ како уметнички предмети и денес воодушевуваат и предизвикуваат внимание. Последниве години станаа објекти по кои лудуваат руските тајкуни, кои не прашуваат за цена и на аукциите достигнуваат милионски суми.

Повеќе »

Во чест на неговиот роденден: Ерих фон Деникен, контроверзен писател со автентичен стил

Дали вонземјаните ја посетија нашата сина планета или не? Дали боговите беа астронаути? Има ли живот на Марс? Кој ги остави цртежите во Наска, во Перу? Контроверзниот писател, уметник и мистериолог, незаморно поставува прашања за сè што нè опкружува. Го ...

Повеќе »

Како да се облекувате како француска девојка

Ајде да се соочиме со ова : Кога станува збор за модата, Франција го има рецептот за девојките. Со музи и икони како Џејн Биркин, Брижит Бардо, Инес де ла Фресанж и Клеменс Поеси, како да не „страдаме“ од франкофилија?   ...

Повеќе »

Икона на стилот и заштитничка на уметноста: Изабела Д’Есте

Била владарка, заштитничка на уметноста, мајка на осум деца, музичарка и иноватор во модна смисла. Нејзините иновации во облекувањето биле копирани од жените на дворовите, во цела Италија, па дури и во Франција.

Повеќе »

Бесплатен курс како да чекорите на високи потпетици како манекенка (ВИДЕО)

Чекорењето на високи потпетици и не е така лесна задача иако многу припаднички од понежниот пол се уверени дека го прават тоа совршено, иако ни приближно не изгледа така. Благодарение на Касандра Брукс ќе ги согледате сите грешки кои ги ...

Повеќе »

Крстарење со стил: Славниот готвач Џејми Оливер отвора ресторани на луксузни бродови

Од оваа есен гостите на луксузниот брод Квантум (Quantum of the Seas) ќе имаат можност да уживаат во готварските специјалитети на прочуениот готвач Џејми Оливер. Бродот ќе почне со крстарење на почетокот на есента, од Њујорк, а соработката меѓу Џејми ...

Повеќе »

Моден календар: 10 изложби што ја слават модата

2014 изгледа на година која ја слави модната историја во сите форми, од омажи преку креации до ретроспективни фотографски изложби. Изложба на Питер Линдберг, Загреб Од 7 април до10 мај Во Домот на хрватските ликовни уметници во Загреб е поставена ...

Повеќе »

Тренд рецепет: италијански крем од кафе

Се подготвува брзо, не изобилува со калории, а неодолив е за непцето. Го подигнува расположението и повкусен е од сладоледедот. Италијанскиот крем од кафе се почесто е присутен во менијата на лускузните ресторани, но кога го имате пред вас рецептот, ...

Повеќе »

Слатки на модерната уметност

Готвачката Кејтлин Фримен уметноста им ја приближи на љубителите на слатки осмислувајќи „ремек-дела“ што се јадат. Новата книга „Modern Art Desserts“ ( Слатки на модерната уметност) на Кејтлин Фримен нуди необични рецепти, сите поврзани со големите уметници и нивните дела. ...

Повеќе »

Луксузен кревет направен од мотор на Боинг 747

Сте сонувале дека летате?  Се разбира, да. Често се случува во своите соништа луѓето да летаат. И тоа е исклучително пријатно чувство. Инспирирани од летањето во сон, тимот на компанијата МотоАрт, специјализирана за дизајн на мебел од делови на авиони, ...

Повеќе »