Стил

Ние и Салвадор Дали

Во чест на неговиот роденден! Секогаш настојуваше да ја помести границата на изненадувањето, која сам ќе ја поставеше со претходното дело. Сметаше дека не треба неговото име да се врти низ светот туку дека светот треба да се врти околу ...

Повеќе »

Мајсторот на експерименталната и модна фотографија: Мен Реј

Неговата работа не е доволно ценета во текот на неговиот живот, а денес се смета за еден од најзначајните фотографи на 20 век. Мен Реј уште како дете покажал интерес кон уметноста. Додека одел на училиште посетувал често музеи каде ...

Повеќе »

Пелистерка ќе го помага урбаниот велосипедизам со избор за дизајн и со поставување вело-паркинзи

Препознавајќи ја нагорната линија во која што стабилно се движи популарноста и користењето на велосипедите во урбани услови, особено кај помладата, но и кај останатата популација, компанијата одлучи да испрати отворен повик до креативците во Македонија со цел да се ...

Повеќе »

Сладолед облечен од Долче и Габана

За 25-годишнината на познатата марка Магнум, модната двојка Долче и Габана го „облекоа“ сладоледот во сицилијански стил. Сладолед од ванила полн со фстаци спакуван во многу шик „гардероба“. Лимитираната едиција на сладоледот Магнум ќе биде пуштена во продажба низ Европа ...

Повеќе »

12 модни правила кои треба да ги прекршите

Шорцеви во зима, бело од глава до пети, градник и проѕирна блуза? Осмелете се и пробајте!   Факт е дека модните трендови се менуваат со вртоглава брзина, се сменуваат и стануваат се почудни. Она што е модно правило, често станува ...

Повеќе »

Шик вечера: Англиски лепчиња, специјалитет Welsh Rarebits

Не дека се ниско калорични, ама ајде да погледнеме на „нештата“ од друг агол – се што е превкусно не може да содржи само една варена, блуткава брокула. Нели? Не, не сме против брокулите, напротив. Но немаме ништо против уживањето ...

Повеќе »

Ин- Филмот „Advanced style“, еден сосема поинаков поглед на стилот и возраста

Премиерата на овој фантастичен документарен филм се случи синоќа во Лондон. И многумина повторно се вљубија во себеси, а многумина почнаа да си го преиспитуваат сопствениот стил. Ако имате прилика да го погледнете – направете го тоа. И тоа итно! ...

Повеќе »

Супермоделот Миранда Кер дизајнира луксузен порцелан

Поранешниот ангел на Викторија сикрет влезе во возбудлива дизајнерка авантура. Имено, Кер дизајнираше порцелански сервис за чај, кафе, колачиња, како и чинии  благодарение на соработката со Ројал Алберт. Сопругата на Орландо Блум потпиша договор за дизајнирање на порцелански сервис со ...

Повеќе »

Четири начини да носите здолниште со полн круг

Женски здолништа со полн круг не излегува од мода, а ќе се согласите дека не постои подобро време од пролетта да го доживее нејзиното величествено крешендо.   Пролетта која се пробива низ (сеуште) тмурните облаци, овие денови ги привлече познатите ...

Повеќе »

Црвен ќилим: најубавите фустани на Мет Гала

Највпечатлива на црвениот ќилим на Мет Гала вечерта посветена на Чарлс Џејмс беше Каролина Куркова во креација на Маркес, но подеднакво совршено изгледаа Тејлор Свифт во рекација на Оскар Де Ла Рента и Чарлиз Терон во Диор.   Билетите за ...

Повеќе »