Стил

Икона на стилот и заштитничка на уметноста: Изабела Д’Есте

Била владарка, заштитничка на уметноста, мајка на осум деца, музичарка и иноватор во модна смисла. Нејзините иновации во облекувањето биле копирани од жените на дворовите, во цела Италија, па дури и во Франција.

Повеќе »

Бесплатен курс како да чекорите на високи потпетици како манекенка (ВИДЕО)

Чекорењето на високи потпетици и не е така лесна задача иако многу припаднички од понежниот пол се уверени дека го прават тоа совршено, иако ни приближно не изгледа така. Благодарение на Касандра Брукс ќе ги согледате сите грешки кои ги ...

Повеќе »

Крстарење со стил: Славниот готвач Џејми Оливер отвора ресторани на луксузни бродови

Од оваа есен гостите на луксузниот брод Квантум (Quantum of the Seas) ќе имаат можност да уживаат во готварските специјалитети на прочуениот готвач Џејми Оливер. Бродот ќе почне со крстарење на почетокот на есента, од Њујорк, а соработката меѓу Џејми ...

Повеќе »

Моден календар: 10 изложби што ја слават модата

2014 изгледа на година која ја слави модната историја во сите форми, од омажи преку креации до ретроспективни фотографски изложби. Изложба на Питер Линдберг, Загреб Од 7 април до10 мај Во Домот на хрватските ликовни уметници во Загреб е поставена ...

Повеќе »

Тренд рецепет: италијански крем од кафе

Се подготвува брзо, не изобилува со калории, а неодолив е за непцето. Го подигнува расположението и повкусен е од сладоледедот. Италијанскиот крем од кафе се почесто е присутен во менијата на лускузните ресторани, но кога го имате пред вас рецептот, ...

Повеќе »

Слатки на модерната уметност

Готвачката Кејтлин Фримен уметноста им ја приближи на љубителите на слатки осмислувајќи „ремек-дела“ што се јадат. Новата книга „Modern Art Desserts“ ( Слатки на модерната уметност) на Кејтлин Фримен нуди необични рецепти, сите поврзани со големите уметници и нивните дела. ...

Повеќе »

Луксузен кревет направен од мотор на Боинг 747

Сте сонувале дека летате?  Се разбира, да. Често се случува во своите соништа луѓето да летаат. И тоа е исклучително пријатно чувство. Инспирирани од летањето во сон, тимот на компанијата МотоАрт, специјализирана за дизајн на мебел од делови на авиони, ...

Повеќе »

Високи штикли и црни чорапи….

Меѓу најчестите фетиши се: долната облека, високите потпетици, мрежестите чорапи, црната чипка, различни униформи и слично. На некои им се допаѓаат луѓе чии делови на телото имаат одредени карактеристики или димензии. На пример, некои мажи бараат жени со голем задник ...

Повеќе »

Дубаи стил: Автомобили кои личат на аквариум полн со рипки

Нема сомнеж дека жителите на Дубаи се преокупирани со луксуз, особено со луксузни автомобили кои често знаат и дополнително да ги украсат. И не престануваат да не изненадуваат. Новата мода во Дубаи е да се има луксузен автомобил на кој ...

Повеќе »

Не е злато се што сјае, па макар и да е Ферари

Самиот збор Ферари асоцира на спортски, луксузен автомобил што не може секој да си го дозволи. Па уште кога и таквиот автомобил е златен, хмм… Корисникот на Јутјуб, Шми 150, често знае да изненади со необични снимки, а овојпат тоа ...

Повеќе »