Стил

Можеби не сакате балет, ама во овој проект ќе се вљубите

Дејн Шитачи живее и работи во Њујорк, а стана прочуена со фотографиите Балерина проект. Дејн го започна овој проект уште пред 12 години, во фокусот се балерините кои позираат на улиците во различни делови од светот. Уште со првата серија ...

Повеќе »

Елизабет Тејлор, од грдото пајче до убавица со префинет стил

За посебноста на Елизабет Тејлор нема да дознаеме многу од нејзините филмови и љубовни врски, ниту пак од нејзините многубројни бракови. Туку од животните датуми и факти за дивата, кои записничарите (некаде) ги забележиле. Родена грда, со лице и тело ...

Повеќе »

Најнови трендови за стилизирање на вашата коса

Пролетта 2014 година e можност за нов изглед и трендовски фризури! Ако сакате да знаете што е во мода кога станува збор за фризури, ние ви ги донесовме најновите трендови на фризури кои ги освоија и познатите дами. “Pixie” стил ...

Повеќе »

Прва подводна изложба на фотографии

Луксузниот хотел- оператор Пер Аквум ја промовираше програмата предвидена за 2014 година преку календарот наречен Календар на соништата. Целта на овој календар е да се привлечат познати светски имиња од светот на уметноста и шоубизнисот и годинава да дојдат на  ...

Повеќе »

Лего коцки – Составете ги Донатела Версаче и Карл Лагерфелд

Данскиот производител на прочуените Лего коцки се втурна во моден предизвик. Сет од Лего-коцки инспириани од модните креатори Албер Елбаз, Марк Јакобс, Донатела Версаче и Карл Лагерфелд. За жал за сега овие сетови не се пуштени ви продажба.

Повеќе »

Ја сакате Мисони модата? Е тогаш сигруно ќе се вљубите во Тојота Јарис Хибрид

Не, не станува збор за Мисони, ама овие цветови карактеристични за Мисони –модата можат да ве збрлават. Од убавина. На Модната недела во Париз јапонскиот производител на автомобили ги претстави своите нови три модели од серијата Тојота Јарис Хибрид. Шик ...

Повеќе »

Корпоративна арена: класичен, бизнис или кежуал изглед?

Порелаксирачиот дрес код има интенција во намалување на хиерархиските бариери кои до сега ја обесхрабруваа поколегијалната работна атмосфера. Модерниот стил дава порака на функционалност и комфор. Сепак, кежуал гардеробата е релативно нова во корпоративната арена и се’ уште не се ...

Повеќе »

Икона на стилот: Алфонс Муха, синоним на уметноста на заведувањето

Неговото име е синоним за Арт Нуво (Art Nouveau). Неговата уметност е уметност на заведување. Грациозни долгокоси жени во фустани кои лесно паѓаат нагласувајќи ја линијата на телото, необично декорираните и обоени постери станаа заштитен знак на една епоха. Роден ...

Повеќе »

Добриот дизајн е секогаш во мода: Најубавите постери на Зимската олимпијада

Незаборавни постери за Зимските олимпијада од Ванкувер 2010 до Шамони 1924. Овие денови голем дел од човештвото ги следи преку ТВ-екраните (а некои и во живо) натпреварите на зимските Олимписки игри. Но првата олимпијада што имала телевизиски пренос била озлогласената ...

Повеќе »