Стил

Пантер, луксузен џип за вода кој се купува на делови

Откако се запознавме со неверојатниот Лотус Есприт во Џејмс Бонд филмот од 1977 година во која главната улога ја имаше Роџер Мур, светот засекогаш се промени, а автомобилите кои се движат на вода станаа реалност. Компанијата Вотер-кар во 2009 година ...

Повеќе »

Лошите момчиња се повторно во мода? Или важно е да си секси како новиот Јагуар?

Ако треба да се одлучиме за најсекси автомобил лансиран во 2013 година, одлуката ни доаѓа лесно – Јагуар Еф-Тајп Купе. Освен спортската линија, има и нешто друго што го прави толку секси овој автомобил. Рекламниот спот. Имено, маркетинг тимот на ...

Повеќе »

Што може да правите во Париз за време на модната недела

Пополнете си го времето на најелегантен начин доколку се наоѓате во Париз токму сега. Во тек е машката модна недела.   Од нови бутици преку прекрасата француска кујна и вино, еве што е ново и актуелно деновиве во Париз. Би ...

Повеќе »

Бидете кум на новото Ферари Ф1

На 24 јануари славниот италијански производител на автомобили Ферари ќе го објави името и специфичностите на најновата Ф1. Овојпат веста не е само во брзината и моторот, туку и во начинот како ќе биде наречена. Фановите на Ферари можат да ...

Повеќе »

Ричард Аведон, таткото на современата модна фотографија

Еден од највлијателните фотографи на 20 век, познат по специфичните глетки што ги внел пред сè во модната фотографија. Роден во Њујорк (1923), во руско-еврејско семејство уште во училиште во Бронкс работел во училишниот весник. По краткото студирање на универзитетот ...

Повеќе »

Луксузни чоколадни залаци

Иако можеби не сте љубител на модата, оваа колекција сигурно ќе ви се допадне. Се работи за линија потпишана од Пјер Ерме (Pierre Herme) за зима 2013/2014. Оваа колекција не ја сочинуваат скапоцени парчиња облека, туку колачи!   Само вистински ...

Повеќе »

Ја паметите ли? Арлин Дал, најбрзо заборавената икона на женственоста која и остана верна на модата

Таа беше симбол на елеганцијата и женственоста, иако никогаш не доби посериозна или голема улога, секогаш кога ќе се појавеше на филмското платно мажите остануваа без здив, а жените го имитираа нејзиниот стил. Арлин Дал, една од најубавите актерки на ...

Повеќе »

Алиса во земјата на чудата, необичен ресторан во Токио

Студиото Фантастик Дизајн Воркс се погрижи за изгледот на ресторанот Алиса во земјата на чудата во Токио. Ресторанот е инспириран од познатата приказна на англискиот писател Луис Карол. Има неколку простории и секоја е уредена поинаку, но во стилот на ...

Повеќе »

Кој ќе го добие бесплатниот Ламборгини Авантадор вреден 400,000$ ?

Едно е сигурно – ќе го добие сопственикот на луксузен апартман во Дубаи. Убавите работи одат заедно… За што станува збор? Компанијата за недвижности Дамак Пропертис, за време на Дубаи Шопинг Фестивал (кој трае од 2-Јан до 2-Фев 2014год.), дава ...

Повеќе »

По 70 години се отвори луксузниот стан на Марта де Флориан: видео-патување низ собите што ги чуваа љубовните тајни

Приказните за станот на Мадам де Флориан во Париз беа завиени со велот на мистеријата, а многумина сметаа и дека се нереални. Но откритието покажува нешто друго, дека не станува збор за никаква фикција. Станот припаѓал на глумицата Марта де ...

Повеќе »