Стил

НОВИ РЕГИОНАЛНИ БЛАГАЈНИ НА ДРЖАВНА ЛОТАРИЈА ЗА ИСПЛАТА НА ДОБИВКИ НАД 5 000 денари

Државна лотарија, со цел да одговори на барањата на играчите, отвора нови регионални благајни за исплата на добивки од игрите на среќа Лото7, Џокер и инстант лотарија, во вредност над 5 000 денари. Во мапата на благајни на Државна лотарија, ...

Read More »

ВКЛУЧИ СЕ ЗА СРЕЌА, ИГРАЈ ОНЛАЈН ЛОТО 7 И ЏОКЕР #СедиСиДома

Државна лотарија, од денес, со кампања „300 + 100“ за поддршка на онлајн учество во игрите на среќа Лото7 и Џокер Државна лотарија, се придружува кон апелот за останување дома и за учесниците во игрите на среќа Лото 7 и Џокер, ...

Read More »

Акција „Биди супер-херој, почитувај ги мерките за заштита!” реализирана во Штип

Во време на активна и секојдневна борба со COVID-19, нашите вистински супер-херои и супер-хероини се всушност околу нас – здравствените работници, вработените во маркети, текстилните работници, полицијата, војската, пожарникарите. Сите оние кои се на своето работно место секојдневно, за ние ...

Read More »

Книгата која промени доста животи на подобро – „Будење на свеста” стана бестселер

Будење на свеста, книга дефинирана како комплетен водич за лична и колективна преобразба и основа за личен развој, од Катерина Ангеловска и Радован Витошевиќ, стана една од најбараните книги во последниот период. Иако помина само една година од нејзината официјална ...

Read More »

Секојдневни навики кои после кризата со коронавирусот засекогаш можат да се променат

Кога се ова ќе помине, ќе се рзбудиме во еден сосема нов свет. Иако не е лесно да се пронајде добрата страна на коронавирусот, една позитивна работа е тоа дека овој период може да промени некои наши навики кои не ...

Read More »

Да или не за замрзнување на лимони

Лимонот и лимоновиот сок се омилени додатоци во пијалоците и јадењата во текот на целата година. Лимонот има и бројни бенефити за здравјето зашто е богат со витамин Ц, го подобрува варењето, делува антибактериски, го регулира крвниот притисок и бројни ...

Read More »

Пресметајте го вашиот годишен број и откријте што ви носи 2020 година

Што ви носи 202о година? Нумерологијата има одговори. Постапката за да го пресметате вашиот годишен број е следна – Запишете ги денот и месецот кога сте родени и додадете ја актуелната година 2020. На пример, ако сте родени на 12.05 ...

Read More »

Гугл следи колку сме дисцпилинирани со мерките за дистанцирање, еве ги резултатите за Македонија

Услугата на Гугл – “COVID-19 Community Mobility” го прикажува движењето на корисниците, а неодамна излезе извештај и за Македонија. Инаку, овие извештаи имаат цел да им помогнат на здравствените организации кои работат на донесување мерки за граѓаните, за попуштање или ...

Read More »

Вработените во „Гранд кафе“ ја одржуваат насмевката на лицата на потрошувачите

Нашите животи се променија. Одеднаш престанавме да излегуваме од домовите, заштитувајќи се себеси, но и другите. Сепак, екои од нас, и покрај се’, секојдневно се на своите работни позиции и ни овоможуваат и понатаму да ги уживаме секојдневните мали , ...

Read More »

Преубави на изглед, превкусни за непцето – Чоколадни велигденски јајца

Совршен десерт за велигденските празници, а и самата подготовка е многу едноставна. Намирници – 12 чоколадни јајца (може и киндер јајца), 150 грама крем-сирење, 30 грама шеќер во прав, 1 лажица сок од лимон, 1 лажиче ванилин шеќер, 150 грама ...

Read More »