Стил

Поп ѕвездата Дуа Липа е главно лице во есенската кампања на луксузната модна марка Версаче

Италијанската модна марка ја ангажираше пејачката на ‘Levitate’ за рекламната кампања на колекцијата за есен 2021. Ѕвездата позира пред објективот на популарното дуо Mert & Marcus. Колекцијата ќе биде пуштена во продажба на 30.август. „Јас сум толку воодушевена што работам со иконската ...

Read More »

Неделен хороскоп (28.јуни до 4.јули): Новости за Близнаците, среќа за Овните, љубов за Лавовите…

Оваа недела планетата Венера во знакот Лав ќе им донесе уште малку љубовна болка на Водолиите, додека Овните ќе блескаат од енергија и љубов… А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвуваат sвездите оваа недела! ...

Read More »

Романот „Брезите што шумеа крај Темза“ од Катерина Серафимовска промовиран во „Литература.мк“

Новиот роман „Брезите што шумеа крај Темза“ од Катерина Серафимовска беше промовиран вчеравечер (23 јуни) на терасата на книжарницата „Литература.мк“ на улицата „Македонија“.  Книгата е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, и веќе е достапна ...

Read More »

CINEDAYS загревање „Европско патувачко кино под отворено небо“

Фестивалот на европски филм CINEDAYS, по повод 20-годишното постоење, воведува нова програма „Cinedays загревање – Европско патувачко кино под отворено небо“, како заеднички проект на Делегацијата на Европската Унија и Младинскиот културен центар, со цел претставување на нови европски филмови ...

Read More »

Јован Стојоски од атлетичарите ќе нè претставува Олимписките игри во Токио

Јован Стојоски е атлетичарот кој ќе ја претставува земјава на Олимписките игри во Токио, одлучи Македонскиот олимписки комитет. Селекцијата е направена согласно критериумите за пријава на спортисти кои се без остварена норма. Светската атлетска федерација посочува дека треба да се ...

Read More »

Музичка програма и хуманитарна акција по повод отвoрањето на новата уникатна градина на ресторанот „Four“

Павле Камилоски, Сара Мејс, Лео Ајдари и Антонија Гиговска се дел од музичката програма кои ќе настапат по повод отворањето на градината на ресторанот „Four“ а со тоа ќе бидат дел од хуманитарната акција „Среќна Школска Година“ на „Проект Среќа“. ...

Read More »

Премиера на „Проблемот на Тина“ – краток филм во режија на Радован Петровиќ

На 30 јуни (среда), со почеток од 21:00 часот во МКЦ парк ќе се одржи скопската премиера на „Проблемот на Тина“ – новиот краткометражен филм на Радован Петровиќ. „Проблемот на Тина“, по сценарио на Румена Бужаровска, а во продукција на Кино ...

Read More »

Серијата HUAWEI Watch 3 доаѓа со ексклузивен дизајн потпишан од Роберт Левандовски  

Самото куќиште е чисто и зрачи со класата на ѕвездата чие име го носи. Фудбалското лето е во полн ек, а Huawei во соработка со фудбалската ѕвезда Роберт Левандовски дизајнираше ексклузивно куќиште на најновите модели на паметни часовници – Huawei ...

Read More »

Samsung The Terrace телевизорите верификувани за гледање на отворено

Компанијата Samsung Electronics објави дека сите модели на The Terrace премиум телевизорот се први во индустријата кои што се верификувани за врвна видливост и приказ на сликата на отворено. Оваа потврда е пристигната од страна на Underwriters Laboratories (UL), американска независна научна организација за сигурносна ...

Read More »

Промоција на „Брезите што шумеа крај Темза“ од Катерина Серафимовска во „Литература.мк“

На 23 јуни (среда), со почеток во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк“ на улицата „Македонија ќе биде промовирана книгата „Брезите што шумеа крај Темза“ од Катерина Серафимовска, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Промоцијата ќе ...

Read More »