Стил

Софија Вергара е ѕвезда на новата кампања за чанти на Долче и Габана

Софија Вергара е главно лице во новата кампања на италијанската модна марка Долче и Габана насловена Devotion.  Кампањата е снимена во луксузна сончева вила во близина на кристално синото море и во цветна градина. Чантите Devotion од летната колекција на славната креаторска двојка, ...

Read More »

Управувањето со јавните претпријатија е резервирано за мажите

Родовата еднаквост значи дека жените и мажите, еднакво треба да уживаат исти права, ресурси, можности и заштита во општеството. На глобално ниво, постигнувањето на родова еднаквост е од приоритетна важност и се користат различни методи за да се урнат сите ...

Read More »

Епидемиолог кој стана вистинска ѕвезда! Со неговиот лик има од крофни до маички и чаши…

Американскиот епидемиолог Ентони Фаучи има 79 години, член е на кризниот штаб на Белата куќа и моментно е најголема ѕвезда во САД, толку стана славен што Американците на него гледаат како на холивудска ѕвезда. Неговиот лик се носи отсликан на ...

Read More »

Како да препознаете дали купивте природен или „лажен“ мед?

Медот е здрава намирница која ја конзумираме во текот на целата година, но особено за време на зимскиот период. Кога сме настинати, прво што помислуваме е чај со природен мед, а за енергичен почеток на денот и подобрување на имунитетот ...

Read More »

Како се прославуваат велигденските празници ширум светот

Во САД најраспространета е традицијата да се кријат шарени јајца низ домот или дворот и во недела наутро децата да ги бараат. Во повеќе земји од западна Европа неизбежни се чоколадните јајца и чоколадните зајчиња, но постојат и многу почудни ...

Read More »

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП (20. – 26.април): Топ знаци на неделата – Овен и Водолија

Оваа недела Стрелците ќе мораат да претрпат уште поголема љубовна казна, додека Венера ќе им се насмевне на Близнаците и Водолиите. А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви резервираа ѕвездите за оваа недела! Овен: среќна недела! ...

Read More »

НОВИ РЕГИОНАЛНИ БЛАГАЈНИ НА ДРЖАВНА ЛОТАРИЈА ЗА ИСПЛАТА НА ДОБИВКИ НАД 5 000 денари

Државна лотарија, со цел да одговори на барањата на играчите, отвора нови регионални благајни за исплата на добивки од игрите на среќа Лото7, Џокер и инстант лотарија, во вредност над 5 000 денари. Во мапата на благајни на Државна лотарија, ...

Read More »

ВКЛУЧИ СЕ ЗА СРЕЌА, ИГРАЈ ОНЛАЈН ЛОТО 7 И ЏОКЕР #СедиСиДома

Државна лотарија, од денес, со кампања „300 + 100“ за поддршка на онлајн учество во игрите на среќа Лото7 и Џокер Државна лотарија, се придружува кон апелот за останување дома и за учесниците во игрите на среќа Лото 7 и Џокер, ...

Read More »

Акција „Биди супер-херој, почитувај ги мерките за заштита!” реализирана во Штип

Во време на активна и секојдневна борба со COVID-19, нашите вистински супер-херои и супер-хероини се всушност околу нас – здравствените работници, вработените во маркети, текстилните работници, полицијата, војската, пожарникарите. Сите оние кои се на своето работно место секојдневно, за ние ...

Read More »

Книгата која промени доста животи на подобро – „Будење на свеста” стана бестселер

Будење на свеста, книга дефинирана како комплетен водич за лична и колективна преобразба и основа за личен развој, од Катерина Ангеловска и Радован Витошевиќ, стана една од најбараните книги во последниот период. Иако помина само една година од нејзината официјална ...

Read More »