Стил

Комбинација на намирици кои ќе ве изненадат

Некои од овие комбинации се познати, некои помалку познати, ама нема да се покаете доколку некои од нив ги испробате и сами. Морков и шеќер – додавање на шеќер во зеленчукот изгледа на чудна пракса, но шеќерот ја истакнува аромата ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (од 31.август до 6.септември): Воздушните знаци се фаворизирани од Меркур!

Почнувајќи од недела, планетата Меркур ќе го напушти знакот Девица за да влезе во Вага, подготвен да ги фаворизира сите знаци на воздухот. А вие во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвија ѕвездите за следната недела ...

Повеќе »

Како до совршена спална соба, инспирирана од најдобрите примери на Pinterest

Спалната соба е најприватното катче во домот, место каде што ги полниме „батериите“, место каде што ги сонуваме најубавите соништа, кое го користиме само за нас. И иако ретко некој може да види како изгледа ова катче, дефинитивно заслужува внимание ...

Повеќе »

Неле Карајлиќ: Во вториот дел од „Солунска 28“ истражував како функционира човековата душа и психа во време на Втората светска војна

‒ Приказната за една куќа и едно семејство во суштина е и слика на моето семејство. Но, она што мене најмногу ме интересираше е токму периодот кој е опфатен во овој, втор дел од „Солунска 28“, а тоа е времето ...

Повеќе »

Прва хронометар велосипедска трка HALK VELO GREEN во организација на Халкбанк

На 8 Септември, во организација на Халкбанк, во Маврово за прв пат ќе се одржи хронометар велосипедска трка HALK VELO GREEN, за професионални и аматерски велосипедисти, во рамките на која ќе се вози патека во должина од 22 километри, во ...

Повеќе »

Кои хороскопски знаци се совршени мајки

Мама е најдобра! Затоа што љубовта меѓу мајката и нејзините деца е нешто многу посебно. Пред сè, се карактеризира со тоа што е крајно алтруистички. Мајките се секогаш таму кога им се потребни на децата, без одложување.  Едноставно затоа што ...

Повеќе »

Идеи за уредување на вашата тераса  

  Не дозволувајте вашата тераса да биде склад за непотребните работи од вашиот дом! Создадете катче во кое ќе можете да најдете мир во било кое време од денот. Подготвивме неколку убави и имагинативни совети за тоа како едноставно да ...

Повеќе »

HUAWEI Assistant – TODAY ја доби светски познатата награда за дизајн „Red Dot” 2020

Huawei Assistant – TODAY е награден со „Оскар“ во дизајнерската индустрија – наградата „Red Dot“ на „Brand & Communication Design“. Наградата Red Dot е една од трите светски награди за дизајн, заедно со наградата IF Design (Германија) и Меѓународните награди ...

Повеќе »

Книгата „ Монологија“ со најпознатите монолози на Тошо Малерот во сите книжарници „Литература.мк“

Книгата „Монологија“ на Васко Тодоров во која се собрани сите култни монолози на неговото хумористично алтер-его Тошо Малерот од легендарното шоу „К-15“ беше издадена неодамна под капата на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина ‒ публикации“. Ова дело веќе може ...

Повеќе »

Huawei ќе ги лансира производите од Matebook серијата на лаптопи и на македонскиот пазар

Кон крајот на месецов, технолошкиот гигант Huawei ќе го прошири своето портфолио на паметни производи во Северна Македонија со нова категорија – лесни и преносни лаптопи од Matebook серијата. Македонските корисници ќе имаат на располагање 4 претставници – моделите  Matebook ...

Повеќе »