Стил

Задолжително: #SwissEP претприемачот Роланд Симон во Јавна Соба ќе предава за брендинг

Брендинг е главната тема на настанот Кафе со експертот на кој #SwissEP претприемачот Роланд Симон за сите заинтересирани ќе одржи предавање во Јавна Соба на 13-ти февруари, среда, започнувајќи од 18 часот. „Експертот на предавањето ќе ја објасни методологијата како ...

Повеќе »

Неделен хороскоп (11ти до 17ти февруари): Топ знаци на неделата – Близнаци, Девица и Риби

Оваа недела Марс влегува во знакот на Бик, носејќи им енергија на Вагите, Ракчињата и Јарците. Љубовта ќе биде фаворизирана кај сите земјени знаци. А вие во кој знак сте родени? Прочитајте го неделниот хороскоп за периодот од 11ти до ...

Повеќе »

Улична мода: Инспирирајте се од стилот на Скандинавките

Во послената деценија скандинавските улици стануваат се поголема инспирација за модните трендови и како да ги комбинираме модните парчиња. Стилизирани до перфекција, Скандинавките почнаа да го негираат минимализмот по кој беа всушност познати со децении. Сега, тие се се поприсутни ...

Повеќе »

IKEA ќе нуди можност за изнајмување на мебел

Интересни новости пристигнуваат од популарната марка за мебел и уредување на домот, Икеа. Наскоро, на своите верни купувачи Икеа ќе им даде можност за изнајмување на мебел. Па така, оние кои имаат изнајмен стан или работен простор, ќе можат да ...

Повеќе »

Утре почнува Берлинале, билетите за „Петрунија“ веќе се распродадени

Берлин се подготвува за Петрунија. Закажани се вкупно 8 проекции на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, а билетите се веќе распродадени. Големото отворање на еден од најголемите јавни филмски фестивали во светот Берлинале е вечерва, а Берлин веќе ...

Повеќе »

Промовиран автомобилот ЗАС Г20 – „Фиќо со електричен мотор„

Првиот македонски електричен автомобил ЗАС Г20 својата промоција пред медиумите и домашната јавност ја одржа денес во хотелот Парк& Spa, во Скопје. ЗАС Г20 – претставува проект реализиран од страна на тимот на ББ Класик Карс, со финансиска поддршка од ...

Повеќе »

Иднината на модата е одржлива Crafting the future Athens

Фондацијата „Onasis Stegi“ во соработка со „British Council“ организираше дводневна програма во културниот центар „Onassis Stegi“ во Атина, со присуство на интернационални гости, плодни дебати и работилници, истражувајќи ја врската помеѓу рачните изработки и одржливата мода. Премостувањето на културите и взаемното ...

Повеќе »

„Крајот на времето“ на Милчо Манчевски ја доби наградата Curator’s Choice

Краткиот експериментален филм „Крајот на времето“ на режисерот Милчо Манчевски ја доби наградата Curator’s Choice на американскиот патувачки филмски фестивал за кратки филмови Wandering Reel Traveling Film Festival. „Крајот на времето“ е кубанско-американска копродукција по сценарио и режија на Милчо ...

Повеќе »

Денес е кинеска нова година, прочитајте што 2019 ви носи според кинескиот хороскоп

2019 година, според кинескиот хороскоп, е година на Свињата. Прочитајте што ви предвидуваат астролозите за вашиот кинески хороскоп за 2019. СТАОРЕЦ: (ако сте родени во 1912., 1924., 1936., 1948., 1960., 1972., 1984., 1996., 2008.) Пред вас се бројни нови можности. Новите ...

Повеќе »

Промоција на списанието „Големото стакло“ во Музејот на современата уметност – Скопје

Списанието „Големото стакло“ односно (‘The Large Glass’) ќе ја има својата официјална промоција на 5 февруари 2019, вторник, во 20:30 часот во Музејот на современата уметност – Скопје. Списанието Големото стакло за прв пат е издадено во 1995 година и ...

Повеќе »