Стил

Македонски фолклор во најдолгото оро за Гинис

Членовите на Културно уметничкото друштво ,,Илинден” од Битола, како учесници на Фолклоријадата во УфA, Русија, беа дел од најдолгото оро заиграно досега низ светот. 2700 учесници од 37 земји од светот и припадници на 71 различна националност беа дел од ...

Read More »

Лотарија на Македонија слави за РЕКОРДНА ЛОТО 7-КА со семејство од Визбегово

Мите Велковски е млад пензионер, вреден, скромен и ведар човек, ги обожава своите четири внучиња и вели дека сè што прави, прави за нив. Во ова ќе се препознаат многумина. Она што го го вбројува во (сè уште) поретките, е ...

Read More »

Здружението на пациенти „Љубов сме/Jemi Dashuri” со препорака – Информираноста и разговорот се најважни за пациентите со карцином на дојка  

  Во последните неколку години, смртноста на пациентите со карцином на дојка се движи меѓу 30 и 40 отсто од заболените, што сè уште претставува многу висок морбидитет. Како причина за високата смртност е и касното детектирање на болеста, веќе ...

Read More »

Андријана Поп Арсова и Дарио Ивановски старо-нови шампиони

Во неделата на 4-ти јули во Скопје се одржа Националното првенство на Македонија во полумаратон, како дел од календарот на Атлетска Федерација на Македонија. И оваа година победници на полумаратон во Националното државно првенство на Македонија се Андријана Поп Арсова ...

Read More »

Најдобри трендови за реновирање на домот за лето 2021

Пандемијата предизвика најголем дел од 2020 година да го поминеме во нашите домови, па така, не е изненадување што на голем дел од нас можеби ни здодеа истиот декор и истата глетка во домот. Токму затоа воопшто не е неочекувано што со ...

Read More »

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП (5. до 11. јули): Добри вести за Рибите, незаборавни денови за Лавовите, тензии за Шкорпиите…

Оваа недела планетата Меркур ќе го напушти знакот на Близнаци за да влезе во оној на Рак, подготвен да им даде среќа на водните знаци. А вие, во кој знак сте родени? Откријте со нас што ви подготвуваат ѕвездите оваа ...

Read More »

Халкбанк и годинава организатор на хронометар велосипедската трка Halk Velo Green што ќе се одржи во септември во Маврово

И годинава, на 8 Септември во Маврово повторно ќе се одржи хронометар велосипедската трка HALK VELO GREEN чиј организатор е Халкбанк АД Скопје, како дел од платформата HalkEco  која има за цел поттикнување здрави животни навики и придонесување за подобра животна средина. Халкбанк ...

Read More »

Македонскиот фолклор на светска фолклоријада во Русија

Над 2000 учесници од 50 земји во светот ќе учествуваат на VI светска фолклоријада која од 4 до 11 јули ќе се одржува во Република Башкоростан, Русија. Македонија ќе ја претставува КУД Илинден од Битола кое постои скоро седум децении и зад ...

Read More »

„ВИДЕОЛОГИЈА“ – промоција на збирката филмски рецензии и есеи од Златко Ѓелески

„Видеологија“ претставува збир филмски рецензии и есеи за филмовите што се појавија и во домашната продукција и во светски рамки во 2019 и во 2020 година. Книгата е поделена на два дела, од кои првиот дел содржи анализа на долгите ...

Read More »

До дом од соништата со станбен кредит на Халкбанк со фиксна каматна стапка за првите 10 години

Домот од соништата за секого може да стане реалност и секој може да го добие својот идеален дом со лесно достапен и атрактивен станбен кредит. Освен достапноста на кредитот,  најчестите  прашања и дилеми на граѓаните се однесуваат на отплатата – ...

Read More »