Стил

Сѐ е подготвено за старт – Во недела ќе се трча HalkEco Скопје Трча 10КМ

Традиционалната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ оваа година ќе се одржи на 13ти јуни, во недела, со почеток од 7:30 часот. Стартот и целта на овогодинешната десет километарска трка ќе бидат на улицата Илинденска, пред фонтаната Лотос. Оваа брза улична трка повторно ...

Read More »

Дочекајте го летото со добри книги и со уникатни брендирани производи од „Литература.мк“!

Во очекување на официјалниот почеток на летото започнуваме нова продажна акција, што ќе трае од 9 до 20 јуни. Сѐ со цел да им помогнеме на нашите потрошувачи да се подготват за годишните одмори и за летниот распуст, нудиме специјални ...

Read More »

44 ракописи во трка за наградата „Пегаз“ за 2021 година

Издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, годинава по третпат го организираат конкурсот за наградата „Пегаз“, за најдобар необјавен роман на годината. Конкурсот беше отворен на 28 април и траеше до 31 ...

Read More »

Промоција на „Мистериозниот град под калето“ од Александра Тодоровиќ во „Литература.мк“

Интерактивната книга за деца „Мистериозниот град под калето“ од авторката Александра Тодоровиќ ќе биде промовирана на 10 јуни (четврток), во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк“ на улицата „Македонија“. Делото, кое е посветено на Скопје во периодот под османлиска власт, е ...

Read More »

EXIT има порака за регионот: Повторно обединети го враќаме животот во живот!

Пред точно 20 години, првото меѓународно издание на ЕГЗИТ Фестивалот за прв пат, по бурните деведесетти, на едно место собра голем број на млади од сите краеви на регионот – Србија, Хрватска, Словенија, Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора. Се ...

Read More »

Промоција на „ДВЕ МИНУТИ И ЧЕТИРИЕСЕТ РЕДА“ – книга критики, рецензии, осврти од Александра Јуруковска

Книгата „Две минути и четириесет реда“ содржи осврти, критики и рецензии пишувани во еден долг временски период од петнаесетина години. Во основа, секој од овие текстови ја следи линијата на пишување критика за специфичен медиум – за радио или за ...

Read More »

Алка Вуица се враќа на сцената по 16 годишна пауза, и тоа со женска химна

Славната авторка на многу познати песни, уникатната Алка Вуица после 16 години пауза се враќа на сцената, и тоа како изведувач. Со одличната „Луѓакиња“ („Luđakinja“) Вуица го најавува новиот студиски албум, на кој интересно е дека соработува со Марија Мирковиќ, ...

Read More »

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА ПОЕЗИЈА „ЌЕ ФАТИТ БРАН” ОД ДОЛОРЕС АТАНАСОВА-ЛОРИ

Долорес Атанасова-Лори е четвртиот добитник на наградата „Тодор Чаловски“ која Здружението за култура, литература и уметност „ГАЛИКУЛ“ ја доделува од 2016 година како признание од областа на поезијата, книжевната критика, есеистиката и креативните прозни форми во знак на почит и ...

Read More »

Трето семејство влегува во свој нов дом, добиен на инстант лоз на Државна лотарија

Од Државна лотарија на Македонија со радост споделуваат дека клучевите од третиот стан од инстант лозот „Доме, сладок доме“ ги предале на Рајне и Никола Лазаревски од Скопје. За само 100 денари, четиричлено семејство ќе влезе во својот нов дом ...

Read More »

Извлечени првите добитници од големата наградна игра на Супер Кит-Го, Кит-Го и Тера Маркети

Извлечени се првите добитници на наградната игра „Во Супер КИТ-ГО, КИТ-ГО и ТЕРА сметки прави и Шкода Фабиа ќари!”. Доделен е првиот од трите автомобили Шкода Фабиа, како и 3 инвертер клима уреди, 3 телевизори, 3 лаптопи, 3 таблети, 3 велосипеди ...

Read More »