Во движење

Каролина Херера ја донесе изложбата на Фрида Кало во њујоршката ботаничка градина

На листата на обожавачи на Фрида Кало се додава уште едно големо име, овојпат од модниот свет. Каролина Херера ја спонзорираше изложба на Фрида Кало која е поставена  во ботаничката градина во Њујорк. Изложбата насловена „Фрида Кало: Уметност, Градина & ...

Повеќе »

Недела на македонски џез во бистро Бруклински

Во период од 14 до 17 мај, во Бистро Бруклински ќе се одржи Неделата на македонски џез. На овој единствен од ваков вид музички настан, ќе настапат реномираните македонски џез музичари како што се Тони Китановски Jazz трио, Next to ...

Повеќе »

Фибула happy hour: голем број патувања за посетителите

Како дел од изненадувањата се планирани голем број патувања и екстремно високи попусти за летни аранжмани, како што се 7 дена „all inclusive“ одмор во Турција, 7 ноќевања во хотел Изгрев, 7 ноќевања со вклучен превоз во Ханиоти и Полихроно, ...

Повеќе »

Арсо Нестороски е вториот добитник на Ауди А3 од наградната игра на Т-Мобиле

Арсо Нестороски од Струга е вториот добитник на Ауди А3 од наградната игра на Т-Мобиле. Нестороски ја освои вредната награда само со едно надополнување на својата при пејд картичка во вредност од 300 денари. Добитникот Арсо Нестороски, кој е семеен ...

Повеќе »

Меѓународен саем за туризам: Со Фибула до вредни изненадувања

Туристичката агенција Фибула на Меѓународниот саем за туризам што ќе се одржи од 7-ми до 9-ти мај во халите на Скопски саем, ќе ги претстави и промовира своите актуелни туристички дестинации и услуги за 2015 година. За посетителите Фибула подготви ...

Повеќе »

Џорџо Армани прослави 40 години на марката „Армани“

Легендарниот моден дизајнер Џорџо Армани прослави 40 години од постоење на неговата марка Армани. Дизајнерот познат по чистите линии, елеганцијата и совршениот крој го прослави 40-от роденден на модната куќа која официјално започна со работа во јули 1975 година. На ...

Повеќе »

Топ 12 најлуди шапки на Кентаки Дерби

Оние кои го посетуваат Кентаки Дерби, традиционалната трка на коњи која се одржува во Луисвил, Кентаки, знаат дека подобро е воопшто да не доаѓаат доколку немаат интересна шапка. Голем број на славни лица викендов ќе бидат дел од популарниот фестивал ...

Повеќе »

Модата се враќа на летовите: Зак Позен ги дизајнира униформите на стјуардесите на „Делта“

60-те и 70-те години беа златна доба за модата во авионите, но за жал со текот на годините униформите на персоналот во авионите го загубија гламурот. Модниот дизајнер Зак Позен ќе се обиде тоа да го промени. Доколку сте го ...

Повеќе »

27-ми Саем на книгата: Овозможете си луксуз на душата!

,,Ова е саем кој го истакнува убавиот пишан збор. 27-миот по ред Саем на книгата е збир на многу дела, автори, литературни читања, стручна литература и многу пишани страни на кои има и што да се прочита.”- изјави Валентина Димитрова, ...

Повеќе »

Погледнете го онлајн краткиот документарен филм за Мартин Маргиела

„Мартин Маргиела е поинаков од другите бидејќи тој никогаш не прави компромиси кога се однесува на неговите погледи“, вели модниот историчар Оливер Сеилард во почетната сцена на документарниот филм „Уметникот е отсутен“, кој сега може да го погледнете онлајн. Најавата ...

Повеќе »