Во движење

Групна изложба „Пиперка“ во Македонски културен центар во Њујорк

Во петок, 17-ти мај, во галеријата на македонскиот културен центар во Њујок, САД (Gallery MC, NYC, USA) официјално ќе биде отворена групна изложба со наслов „ПИПЕРКА“. На изложбата ќе бидат претставени дела на тројцата македонски уметници: Решат Амети, Сергеј Андреевски ...

Повеќе »

Фондацијата „Saint-Gobain Initiatives“ и Хабитат Македонија започнуваат реализација на проектот „Реконструкција и енергетска ефикасност на Центарот за помош на лица со ментален хендикеп Порака Неготино”

Денес, Меѓународната корпорација Фондацијата Saint-Gobain Initiatives со седиште во Франција и Хабитат Македонија, дел од мрежата на Habitat for Humanity International,  потпишаа договор за соработка кој вклучува финансиска поддршка за проектот „Реконструкција и енергетска ефикасност на Центарот за помош на ...

Повеќе »

Изложбата „Јапонија” на Дејан Колевски во НЛБ Галерија

На 16.5.2019 година во 20 часот во НЛБ Галерија ќе биде отворена изложбата на фотографии од Дејан Колевски насловена како „Јапонија“. Изложбата е составена од четириесеттина уметнички фотографии. За кои самиот автор вели: „Изложените фотографии, изработени во црно-бела и колор ...

Повеќе »

“Celebrate Life” – изложба за себе – промена

Изложбата Celebrate Life / себе – промена на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде отворена на 21 Мај 2019 г. во Мобилна/Монтажна галерија на Центарот за современи уметности, локација: Парк на Франкофонијата со почеток во 18 часот. Промена е ...

Повеќе »

Големи попусти за отвoрањето на новиот салон на Техномаркет во Аеродром

Еден од најголемите синџири за продажба на техника, Техномаркет, на денешното отворање на својот 16-ти продажен салон во населбата Аеродром, на потрошувачите ќе им понуди производи од сите категории со атрактивни цени. Во наредните денови потрошувашите ќе имаат можност да ...

Повеќе »

Reformation со летна колекција на венчаници и фустани за свадби

По успехот на пролетната колекција на венчаници, модната марка Reformation ја лансираше новата колекција на венчаници дизајнирани за сезоната лето 2019. Моделите се наменети за невести, деверуши и гости на летните свадби. Колекцијата содржи романтични и трендовски модели. Од материјалите доминираат ...

Повеќе »

Исплатена е првата 7ка на Лото 7, најголема премија  во историјата на Државна лотарија

Пензионер од Каварадци, со среќните броевите на сопругата, на семејството му донесе близу 500 000 евра Денес во просториите на Државна лотарија се запознавме со дел од семејството на нашиот прв добитник на примија од играта Лото 7. Почитувајќи ја неговата желба ...

Повеќе »

„Техномаркет“ ќе се отвора во Аеродром

Со внимателно избран асортиман и атрактивни цени на производите од бела техника, телевизори и голем број апарати за домаќинство, „Техномаркет“ отвара уште еден маркет. Со ова Техномаркет е уште поблиску до своите купувачи и продолжува со зголемување на својата продажна ...

Повеќе »

Исти како мама: 5 слични модни изгледи за мајки и деца од H&M 

Новата кампања на модната марка H&M е насловена Mini-Me. Колекцијата содржи модни парчиња за мајки и девојчиња и момчиња.Главно лице на кампањата е романскиот топ модел Андреја Дјакону. Погледнете како изгледаат летните изгледи од H&M за компатибилни дотерувања на мајки и деца. 

Повеќе »

Студентите на ФИНКИ работеа на „Serverless Computing on Azure“ со Мајкрософт Македонија

Мотивацијата на студентите е секогаш приоритет за Мајкрософт во Македонија. Иновативноста и развојот на технолошките способности на младите се придобивка од постојаните работилници и обуки кои се организираат во државата. Годинава, како и изминатата, се надградува соработката помеѓу партнерите ФИНКИ, ...

Повеќе »