Во движење

Улична мода: Највпечатливите модни изгледи од Париската модна недела

Во овие жешки денови на сите ни треба пријатно освежување со поглед на уличната модна сцена. Неделата на висока мода во Париз ни претстави нови трендови на модните писти, додека на париските улици продефилираа различни модни стилови кои се одлични ...

Повеќе »

Нови костими за капење од H&M во трендовски стил

Сезаоната за плажа е тука, и ако сеуште барате костим за капење, нови модели пристигнаа во продавниците на Х&М. Новиот тренди водич на шведскиот моден гигант Х&М е насловен ‘Heat Haze’. Во него се претставени новите дизајни на дводелни и ...

Повеќе »

Гранд кафе ги наградува верните потрошувачи

 Пријателство, гостопримство и љубов е формулата за сигурна добивка со Гранд Кафе   Времето поминато со најблиските е највредно за нас, бидејќи тоа време е исполнето со чувства што почиваат на вистински вредности. Пријателство, гостопримство и љубов, вредности насликани на ...

Повеќе »

ГАЛИЧКА СВАДБА 2018: Автентично сведоштво за традицијата, народното творештво и богатото културно наследство

Оваа година судбоносното „Да“ во живописниот Галичник ќе го кажат невестата Тања Лепческа, која е по потекло од Галичник, и младоженецот Златко Димовски. Тие ќе бидат главните протагонисти во рамки на годинешното 45-то издание на автентичната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“ ...

Повеќе »

3 совети како да го сочувате костимот за капење

Квалитетните костими за капење не се евтини, па доколку сакате подолго костимот да ви трае треба и соодветно да се грижите за него. Еве 3 значајни совети. 1. Исперете го рачно со благ детергент Најдобар начин да го исперете костимот е рачно, ...

Повеќе »

Нова колекција од H&M – Тропски принт и акцент на портокаловата нијанса

H&M ја лансираше во продажба новата колекција дизајнирана за лето 2018. Вообичаено за шведскиот моден гигант, новата колекција е претставена со моден водич, насловен ‘Tropical Punch’. За каталогот позираат моделите Кјара Шелзи и Алисија Бурк. Акцентот на тропскиот принт, на летните ...

Повеќе »

Македонски и грчки ликовни уметници ќе работат заедно во Струга

Здружението на граѓани „Концепт“ од Скопје го најавува одржувањето на првата ликовна колонија со наслов „Културен мост“ на која од 30 јуни до 5. јули во Струга ќе учествуваат ликовни уметници од Грција и од Македонија. Целта на колонијата е ...

Повеќе »

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија ja промовираше Анализата за е-трговијата

Се одржа промоцијата на извештајот од сеопфатната анализа за е-трговијата во Македонија насловен “Подготвеност, потенцијал, фактичка состојба, бариери и препораки за развој на е-трговијата во Република Македонија”, инициран и изработен од првата Асоцијација за е-трговија на Македонија, а поддржан од ...

Повеќе »

Мора да ги видите очилата од новата колекција на DIOR

Уметничката директорка Марија Грација Кјури ги претстави најновите очила од DIOR. Кампањата на Диор претставува само неколку модели од колекцијата есен/зима 2018, насловена ‘DiorSoReal’. Главно лице на новата кампања е моделот -муза на Диор, Рут  Бел. Новите очила за сонце имаат розе-златни ...

Повеќе »

Еуролинк осигурување доделува 1.600.000 денари наменети за стипендирање на студентите од Правниот  факултет ,, Јустинијан Први’’

Еуролинк осигурување во рамките на платформата за корпоративна општествена одговорност „Еуролинк – Вашата врска со вистинските вредности“ петта година по ред распишува конкурс за доделување 35 Еуролинк стипендии за студентите на Правниот факултет ,, Јустинијан Први’’ – Скопје од кои ...

Повеќе »