Во движење

Имате желба за Јагуар? Ако не можете автомобил, може да се„возите“ во чевли

Британската марка за луксузни автомобили Јагуар лансираше колекција на чевли креирана во духот на новиот модел на автомобил претставен неодамна на пазарот. Колекцијата на чевли тимот на Јагуар ја направи во соработка со Оливер Свини, употребувајќи материјали кои се користени ...

Повеќе »

Зошто лудуваме по неа: Веспа, феномен што никогаш не излегува од мода и симбол на слободата!

„Потполно италијански производ каков не сме имале прилика да видиме од римските кочии“ Риналдо Пјаџо целиот свој живот го помина работејќи го тоа што најдобро го знаеше: луксузно опремување на бродови. Во 1884 година, во Џенова, тој ја основаше фабриката ...

Повеќе »

Со нив би барале детелинки со четири листа: 5 Ирци на кои не може да им се одолее

Ирците имале пивски стомак? Е како да не! И портокалова коса? Два пати како да не! И не биле згодни? Три пати како да не! Предрасудите за неатрактивните Ирци паднаа во вода, благодарение на (само) оние кои често ги гледаме ...

Повеќе »

10 лекции за стилот од филмовите на Вес Андерсон

И додека минатата недела бевме инспирирани од филмовите на Софија Копола, сега сме заразени со стилот од филмовите на Вес Андерсон. Гениј!   И се разбира, со задоволство ви претставуваме десет клучни точки како да се изгледа со стил, а ...

Повеќе »

Гастрономска мапа на светот: која храна е модерна во секоја земја

Која храна ве асоцира на Франција, на пример? А на Италија? Консултирајте ја оваа мапа и дознајте која храна е модерна во секоја земја. Земјите често ги идентификуваме со храната која е популарна во таа конкретна земја. Уметниците Кеитлин Левин ...

Повеќе »

Ајнштајн е секогаш во мода: Животна приказна во чест на генијот роден на денешен ден

Често се случува генијот да не биде веднаш препознаен. Иако стана најголем теоретичар по физика и синоним за научник на сите нас, таткото на атомската бомба Алберт Ајнштајн како мал во училиште прилично се мачел. Имал проблеми со дислексија, семејството ...

Повеќе »

Во мода се враќаат мистичните автори

Руми  и во изминатата година е најпродаваниот мистик. Езотеричната поезија се враќа во мода, а најпродаван автор во светот е Руми. По него следуваат белешките на Ошо, па потоа поновите автори на ваков вид литература. Огромните тиражи во кои се ...

Повеќе »

Празник за очи: парижанките и нивната модна фантазија во многу бои

Не, не станува збор за модели кои се симнале од модната писта. Овие парижанки немаат никаква врска со фотосесиите, ама со модата, секако – да. Последна и за многумина најомилена дестинација со која се затвора годинешната модна приказна е Париз. ...

Повеќе »

Многу стил во едно кафуле: Енди Ворхол поп-арт бар Токио

Делата на славниот Ворхол моментно се изложени во Мори арт музејот во Токио. Дополнително, музејот отвори кафуле „Енди Ворхол кафе“ во чест на уметникот. „Енди Ворхол кафе“ се отвори на 1 март, а фановите на славниот уметник но и оние ...

Повеќе »