Во движење

Време е за мокасини: предностите и мааните на чекорењето „во воздух“

Иако многумина ќе речат дека мокасините и никогаш не излегле од мода, оваа сезона ни се наметнуваат како задолжителен чифт чевли и тоа не само за мажите, како што порано беше. Со нив – да, ќе чекорите како да лебдите, ...

Повеќе »

Зошто Дега сликаше балерини во нивната убава облека?

„Ме сметаат за сликар на балерини. А никогаш не им паднало на ум дека најмногу ме интересира да го забележам нивното движење и да ја насликам нивната убава облека“. Големиот француски сликар Едгар Дега остави над стотина слики, цртежи и ...

Повеќе »

Пролетта е насекаде: Фотографии кои ќе ви ги разбудат сите сетила

Цвеќиња, ридови, зелени шуми и полиња кои ни предизвикуваат визуелна стравопочит. И како да не сме восхитени од природата во пролет, од нејзините бои и убавина, од силата на обновувањето на циклусот на животот која е карактеристична за оваа исклучителна ...

Повеќе »

Прада, ама слаткарница! Ммммм….

Модната марка Прада доби и сладок вкус. Не станува збор за  гардероба туку за колачиња. Италијанската прочуена марка Прада од неодамна стана сопственик на миланската слаткарница Пастичерија Маркези, која инаку е тренди место со голема традиција и славна историја долга ...

Повеќе »

Специјалитет од кујната на луксузниот ресторан Кукурику: Вампир гулаш

Вампир гулаш е специјалитет на хрватската кујна, а оригиналниот рецепт ни доаѓа од Ненад Кукурин, сомелиер и сопственик на еден од најдобрите ресторани во Хрватска, Кукурику, сместен во Кастав, на 365 метри високиот брег, во близина на Опатија. Ненад Кукурин ...

Повеќе »

Да видам каква вратоврска носиш, знам веќе и кој си и какви намери имаш

Ако костумот е проза, а чевлите се поезија, вратоврската е музика. Изборот на вратоврската ја покажува моменталната состојба на вашата душа. Накусо, вратоврската е најдоброто огледало на вашето јас. Само доколку знаете да ја носите. Маурицио Маринела еднаш раскажуваше за ...

Повеќе »

Имате желба за Јагуар? Ако не можете автомобил, може да се„возите“ во чевли

Британската марка за луксузни автомобили Јагуар лансираше колекција на чевли креирана во духот на новиот модел на автомобил претставен неодамна на пазарот. Колекцијата на чевли тимот на Јагуар ја направи во соработка со Оливер Свини, употребувајќи материјали кои се користени ...

Повеќе »

Зошто лудуваме по неа: Веспа, феномен што никогаш не излегува од мода и симбол на слободата!

„Потполно италијански производ каков не сме имале прилика да видиме од римските кочии“ Риналдо Пјаџо целиот свој живот го помина работејќи го тоа што најдобро го знаеше: луксузно опремување на бродови. Во 1884 година, во Џенова, тој ја основаше фабриката ...

Повеќе »

Со нив би барале детелинки со четири листа: 5 Ирци на кои не може да им се одолее

Ирците имале пивски стомак? Е како да не! И портокалова коса? Два пати како да не! И не биле згодни? Три пати како да не! Предрасудите за неатрактивните Ирци паднаа во вода, благодарение на (само) оние кои често ги гледаме ...

Повеќе »

10 лекции за стилот од филмовите на Вес Андерсон

И додека минатата недела бевме инспирирани од филмовите на Софија Копола, сега сме заразени со стилот од филмовите на Вес Андерсон. Гениј!   И се разбира, со задоволство ви претставуваме десет клучни точки како да се изгледа со стил, а ...

Повеќе »