Во движење

Корпоративна арена: класичен, бизнис или кежуал изглед?

Порелаксирачиот дрес код има интенција во намалување на хиерархиските бариери кои до сега ја обесхрабруваа поколегијалната работна атмосфера. Модерниот стил дава порака на функционалност и комфор. Сепак, кежуал гардеробата е релативно нова во корпоративната арена и се’ уште не се ...

Повеќе »

Како историски локал може да се трансформира во ексклузивно квазимонденско место

Историјата на „Ле прокоп“ не е само доказ на градење на една културна препознатливост, туку и доказ дека тој културен идентитет денес може лесно да се сруши во ексклузивно квазимонденско место посетено од денешниот џет-сет.

Повеќе »

Што може да се прави во Њујорк за време на модната недела

Њујорк отсекогаш се чувствувал како центар на светот за време на модната недела. Њујоршката модна недела ги собира љубителите на модата од сите страни на светот. Многу дизајнери доаѓаат тука за да ги изградат своите кариери, па креативноста во воздухот ...

Повеќе »

Фаберже, дожд од уметнички јајца во Њујорк

Далеку е Велигден, но Фаберже веќе е подготвен за изненадување на оваа тема. Дожд од уметнички јајца ќе падне во Њујорк на настанот Биг Ег Хант. Од 1 до 26 април, 250 уметнички јајца од Фаберже ќе бидат поставени на ...

Повеќе »

Дали суперјахтата на Еди Џордан е највозбудливата во светот?

Поранешниот сопственик на Формула 1 тимот Џордан, Еди Џордан, стана сопственик на суперјахта вредна 53 милиони долари, која вклучува и ноќен клуб. Суперјахтата наречена Сансикер 155 која ќе заплови уште оваа недела, Џордан ја нарачал во 2012 година, а на ...

Повеќе »

Топ 5 најелегантни изведби на уметничко лизгање

Од изборот на гардеробата, фризурата, елегантните движења…ова се петте перформанси кои влегоа во историјата на овој спорт. Од сите настани на Зимските Олимписки игри за многумина најинтересно е уметничкото лизгање. Во пресрет на Олимписките игри во Сочи, да се потсетиме ...

Повеќе »

Вила д Есте, вила на љубовта и елеганцијата

Во прекрасната природа покрај езерото Комо е изградена една од најубавите креации на човечката рака – вилата д Есте, која датира од доцниот период на ренесансата, а подоцна е трансформирана во луксузен хотел кој лани го прослави својот 140 роденден. ...

Повеќе »

Новата формула на Ферари е Ф14-Т

Славниот италијански производител на автомобили Ферари денес го објави името на најновата формула 1,  водејќи се според најголемиот број на гласови кои му „кумуваа“ на болидот.   За првпат фановите на Ферари можеа да учествуваат во изборот на името на ...

Повеќе »

Прекрасни лајфстајл фотографии на блогерката Џесика Шајба

Младата мајка Џесика Шајба на својот блог „мамас гон сити“ редовно објавува интересни лајфстајл фотографии, но оваа фотосесија е исклучителна. Џесика е блогерка од 2009 година, а на својот блог пишува за патувања, стил, за различни животни ситуации, мајчинството и ...

Повеќе »

Првото Ламборгини Венено ги прошета улиците на Мајами со гордиот сопственик

Го нарачал и без да го види на фотографија. Вредно над 4 милиони долари, првото Ламборгини Венено купе го виде сонцето на Мајами. Луксузниот автомобил Ламборгини Венено кој предизвика најголемо внимание на минатогодишниот саем во Женева го доби својот сопственик. ...

Повеќе »