Во движење

Изгледот не е важен туку музиката која се свири

Во чест на роденденот на кралот на соул музиката, Бери Вајт. Со својот талент и длабок глас стана препознатлив, а со својата физичка конституција докажуваше дека изгледот не е важен туку музиката која се свири. Со шармантниот глас опиваше многу ...

Повеќе »

Оригинални макаронс во нашиот град во најубавите Марфи слаткарници

Макарон со француски изговор- макарон е слатка од брашно од бадеми направена од белки од јајце, шеќер во прав, гранулиран шеќер, бадемов прав или обичен бадем и прехранбени бои. Макаронот најчесто се полни со полнење за пециво, путер или смеса ...

Повеќе »

Ако Дизни принцезите беа вистински…

Крајно време е да си признаеме дека ликовите од приказните со кои го минувавме детството беа полни со недостатоци, комплекси, и да имаше тука и цел куп на спонзоруши, односно насилници…   Ова забавно видео одлично ги прикажува карактерите на ...

Повеќе »

Кога фризурата ја креира Роберто Перез…

…Тоа не е само една обична фризура. Роберто Перез е стилист кој работи во Сан Антонио, Тексас, но неговите уметнички дела кои ги создава на главите на своите клиенти го заслужија светското внимание. Неверојатните фризури ги прави на скалпот додека ...

Повеќе »

Шик како парижанките: Модните лекции се во новиот бестселер

За парижанките секогаш се зборувало дека се шик и елегантни. А според новата книга насловена „Како да бидете парижанка каде и да сте“ одговорот се крие во развиеното, наследно чувство за елеганција. Авторки на книгата се четири писателки, поточно модни ...

Повеќе »

Филмски фестивал во Венеција: Mногу пријатни стилски изненадувања

На црвениот ќилим ѕвездите блеснаа во извонредни креации. Од Шарлот Генсбур во креација на Луј Витон, но и во црна кожа со потпис на Ентони Вакарело, преку женствениот изглед на Ема Стоун во креација на Валентино и елегантната Ума Турман ...

Повеќе »

Девојки со вратоврска – суперженственост

Машката и женската мода се преплетуваат, а тој тренд е нагласен за сезоната која следува. Вратоврските се нешто задолжително. За женскиот пол. Вратоврската е еден од задолжителните модни додатоци за сезоната есен/зима 2014/2015. Можеби за тоа малку се виновни Бритни ...

Повеќе »

Топ 10 (не)нормални трендови на коса за есен/зима 2014/2015

Се сеќавате што гледавме на ревиите во светските модни метрополи кои ги најавуваа трендовите за оваа есен/зима? Ете, таа сезона е пред нас, па да ве потсетиме. Класичен изглед речиси и да немаше, на модните писти доминираа необични фрузири кои тешко ...

Повеќе »

Шеширот ја чува главата…И стилот

Шешир – популарен моден додадок за сезоната есен/зима 2014/2015. За да го направат шеширот уште популарен, креаторите со дизајнот и боите го прилагодија на различните вкусови. Меѓу оние кои се издвојуваат се класичните модели со лента, кои одлично се комбинираат ...

Повеќе »

Таа прекрасна камелеонка, Скарлет Јохансон

Дека не е само една од многуте русокоси глумици во Холивуд, Скарлет Јохансон тоа го докажа не само во филмовите и со успешните улоги, туку и преку стилските трансформации низ годините кои ја направија модна икона. На почетоците на актерската ...

Повеќе »