Во движење

Рекордна година во бројки за британскиот Вог

За британскиот Вог 2014 беше рекордна година во број на рекламни огласи. 1.889 рекламни страници беа годинава објавени во ова издание на Вог. Септемврискиот број беше најголемото модно издание до сега, со вкупно 460 страници од кои 293 биле рекламни ...

Повеќе »

Џулија Робертс е ѕвездата на новата кампања на Живанши

Во последниве две години Рикардо Тиши ја внесе практиката да не ангажира модели во кампањите, отстапувајќи го тоа место на познатите лица од филмскиот, музичкиот или уметничкиот свет. Прво, во кампањата на Живанши се појави уметницата Марина Абрамовиќ, потоа пејачката ...

Повеќе »

Зима во знакот на џемпер-фустаните

Џемпер-фустанот никогаш не бил толку женствен како што е во оваа зимска сезона. Во 60-те години џемпер-фустанот беше со подебела плетка и ѕвонести ракави. Во 70-те имаше карактеристична А-линија, во 80-те беше широк, комотен, поголем за два броја, додека во ...

Повеќе »

Дегустации:Дали сте за Бејлис десерт?

Празничните денови се одлични за релаксација во домашна атмосфера во друштво со пријателите. Изненадете ги блиските пријатели со овој вкусен и брз рецепт. Ова слатко задоволство се подготвува без печење, варење и стоење покрај шпоретот. Може да го подготвите и ...

Повеќе »

10 работи кои (можеби) не ги знаете за Аманда Лепор

Во чест на нејзиниот роденден, 5-ти декември 1967 година, ова се десетте факти од  животот на најбараниот модел – транссексуалка, сопственичка на најскапото тело во светот. 1.  Родена е како Арманд Лепор од татко со италијанско потекло и мајка со ...

Повеќе »

Бојата на виното Марсала е боја на 2015 година

Марсала, боја инспирирана од истоименото вино, е избрана од Пантон за боја на годината која ни претстои. Според Институтот за боја Пантон станува збор за боја која го симболизира гламурот, довербата и стабилноста, суптилно црвена нијанса.   Модната и козметичката ...

Повеќе »

Тажната приказна за Рејмонд Рој, таткото на Викторија сикрет

Американскиот бизнисмен Рејмонд Рој е таткото на денес прочуената компанија за долна облека Викторија сикрет. Неговата животна приказна имаше тажен крај. Приказната за Викторија сикрет започнува со името на Рој Ларсон Рејмонд, роден во 1947 година, кој бил американски бизнисмен ...

Повеќе »

Екстравагантен новогодишен подарок: „Гала Вечери“, надреалистички рецепти од Салвадор Дали

Во 1973 година, францускиот издавач „Фелиси“ отпечати извонреден готвач од големиот надреалистички сликар Салвадор Дали. „Готвачот“ (наводниците кај готвачот во овој случај се неопходни) го даваше се она што можеше да се очекува од неговиот обем: од визуелни рецепти преку ...

Повеќе »

Вирално видео: 100 години убавина во 1 минута

Симпатичното видео на cut.com за неполни 10 дена достигна три ипол милиони прегледувања. Во видеото се прикажани модните трендови на фризурите во секоја декада од минатиот век до денес. Видео за кое вреди да се потроши (и повеќе од) една минута.  

Повеќе »