Во движење

Бон-тон на морската трпеза: Кога прстите (не) се дозволени

Рибата не се јаде со обичен нож, но останатите морски плодови како на пример лигњите и октоподот, се јадат исклучително со обичен нож и вилушка.  Нема оправдување рибата да се јаде со прсти, ракот се јаде со прсти. Риба Рибата ...

Повеќе »

10 модни комбинации кои Саманта Џонс лесно ги носи, а можеби би можеле и вие?

Се разбира дека ја обожаваме, а го обожаваме и нејзиниот храбар и смел стил, но Саманта Џонс од време на време, сепак успеа да не остави без здив на еден горчливо-сладок начин. Ова се само некои од незаборавните модни комбинации ...

Повеќе »

Кодекс на однесување во продавница кој често го забораваме

Не дека сакаме да „солиме памет“, но добро е да се потсетиме на петте основни бон-тон правила на однесување во продавница кои многумина од нас често ги забораваат. Денес кога сите некаде брзаат и се нервозни, особено кога во продавниците ...

Повеќе »

Лесна летна вечера: Медитерански сендвичи

Брз рецепт за (не)домаќинки. Ги обожаваме зашто се приготвуваат брзо, се јадат во друштво, се „бакнуваат“ со лесно бело вино и само штом ќе ја почувствуваме нивната миризба расположението значително ни се поткрева. За да ги приготвите потребнно е: 1 ...

Повеќе »

Луксузното одморалиште на Марлон Брандо достапно за туристите

10 години по смртта на Марлон Брандо (1 јули 2004 година), Тетиароа – приватниот атол на славниот глумец сместен во Француска Полинезија, стана достапен за туристите . „Убавината на Тетиароа е надвор од мојата способност да ја опишам. Може да ...

Повеќе »

Луксузна летна дестинација: Вила Фелтринели, најубавата вила на Лаго ди Гарда

Вила Фелтринели и ја врати романтичноста на Италија. Некогашниот замок кој денес е адаптиран во хотел сместен покрај самото езеро Гарда, денес е место за одмор на богатите и познатите. За цена од околу 2 до 3 ипол илјади евра ...

Повеќе »

Лате макијато: Направете го на вистинскиот начин

Секакви варијанти на кафето со популарно име „лате макијато“ ќе добиете во различни кафулиња. Но постои само еден оригинален рецепт.   Ако никако не ви го погодуваат вашето омилено кафе лате макијато во кафулињата низ градот, ако не ви изгледа ...

Повеќе »

Летна инспирација: легендарни костими за капење од минатото

Ретро костим за капење? Супер.   Златното време на Холивуд беше и златно време за ѕвездите кои го покажуваа своето тело во тогашните најмодерни костими за капење. Ако убаво се загледате во фотографиите ќе забележите дека тие костими за капење ...

Повеќе »

Мени инспирирано од диетата на славните фудбалери: Балотели, Роналдо, Бекам, Роналдињо и Касано

Рестoранот сместен во италијанскиот луксузен хотел Босколо кој се наоѓа во срцето на Милано со поглед на Дуомо, благодарение на суперкреативниот шеф на кујна Микеле Паолучи, стана вистинска атракција со менито инспирирано од диетниот режим на славните фудбалери. Ресторанот нуди ...

Повеќе »

Алфа Ромео гитара или личен шофер со „Алфа Ромео“ кој знае да свири на гитара

Многумина сметаат дека производителите на автомобили треба да си ја гледаат својата работа и да не се мешаат во секоја „манџа“ особено ако експериментираат и со намирниците и со рецептот. Познато е дека во последниве години производителите на луксузни автомобили ...

Повеќе »