Во движење

Тикви-фенери инспирирани од модната индустрија

Секој има различен пристап кон длабењето на тиквата за да се направи популарниот фенер без кој е незамислива прославата на Ноќта на вештерките. Порталот Домеин годинава предложи фенери од тиква инспирирани од неколку познати големи имиња во модниот свет. Меѓу ...

Повеќе »

Модниот стил на Силвија Плат

Во чест на нејзиниот роденден, 27 октомври, да се потсетиме на стилот и животот на Силвија Плат. Силвија Плат е родена на 27 октомври 1932 година во Бостон, Масачусетс. Почнала да пишува на многу рана возраст, а првата песна ја ...

Повеќе »

Седум модни совети од Оскар де ла Рента

Славниот моден креатор, освен по незаборавните креации, ќе го паметиме и по модните цитати, кои ни ги остави како совети во наследство. Во сеќавање на модниот гениј Оскар де ла Рента, ви пренесуваме само некои од неговите познати цитати кои ...

Повеќе »

10 работи кои (можеби) не ги знаете за Алфред Нобел

Во чест на неговиот роденден (21 октомври, 1833). 1. Роден е во добростоечко семејство, во Сан Ремо, малиот Алфред го обрзувале приватни учители. Татко му бил инженер и иноватор, па инсистирал син му најмногу да учи хемија и пет современи ...

Повеќе »

„Дебар Маало Тајмс“, весник кој го отсликува дебармаалскиот шарм и дух

Денес излегува првиот број на новиот месечен весник „Дебар Маало Тајмс“. Весникот ќе биде водич низ сентиментот и носталгијата на срцето и душата на градот – Дебар Маало, а истовремено и ќе информира за новостите и настаните кои во ова ...

Повеќе »

Гастрономското мени на државниците

Деновиве Милано е домаќин на најголемиот меѓународен самит АСЕМ, кој донесе во овој град десетици дипломатски делегации, шефови на држави и влади, за да дискутираат на темата „Одговорно партнерство за одржлив раст и безбедност.” Ова е десетта средба меѓу Азија ...

Повеќе »

Кула од Профитероли – најпосакуваниот грандиозен кремаст десерт достапен и кај нас само во Magic Cake

Профитерол е крцкава слатка топка од тесто исполнета со ванила крем, прелиена со неодолив чоколаден сос по француски рецепт понекогаш со сладок карамел или шлаг. Ова прекрасно слатко задоволство денес се произведува во целиот свет, но секаде добива по некој ...

Повеќе »

Несекојдневна изложба со многу стил: „Ашанте“ на Мирослав Масин

Во галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје, пред бројната публика се отвори изложбата на познатиот сликар Мирослав Масин, насловена „Ашанте“. Несекојдневната изложба се отвори со драмско сценарио, кога Масин пристигна со својот олдтајмер Опел Рекорд од 1965 година, насликан ...

Повеќе »

Еуролинк осигурување ќе избира најдобра фотографија на тема „Емотивната страна на културата“

Од 15 октомври до 15 ноември 2014 год. сите љубители на добрата фотографија, аматери и професионалци, ќе можат да учествуваат на фото – натпреварот со авторски фотографии од овековечени моменти од концерти, претстави, перформанси и други културно-уметнички и забавни манифестации. ...

Повеќе »

Позитивната музика на Четкар се слуша и во Тајланд

После Јапонија, преку наjголемата музичка куќа во тој регион со седиште во Банкок, Хитмен Џез Рекордс, на најударни локации и музички продавници ширум Тајланд осамна новиот албум на Владимир Четкар испечатен во илјадници копии. Четкар е опишан како голем музички ...

Повеќе »