Во движење

Водич низ град со утрински џогинг

Хотелите „Фор сизн“ промовираа нов начин на разгледување на знаменитости во големите метрополи. Имено, во Париз и Прага стартуваше првата ваква „водич низ град“ тура, во која гостите џогираат. Под слоганот „Енергија од Фор сизн“ започнаа да се организираат тури ...

Повеќе »

Листа на желби: Очила за сонце Најк во силни бои

Најк ја најави новата колекција на очила за сонце „Вижн“ за пролет 2015 година, наменета за мажи, жени и деца, а истовремено ја претстави и актуелната, зимска колекција СБ за мажи и жени. Интересни рамки и некласични силни бои – ...

Повеќе »

Есен со ракавици „без прсти“

Ракавиците „без прсти“ се вратија во мода. Од практични причини. Претпоставувате веќе зошто… Се разбира, бидејќи можете на пример, додека го шетате навечер кучето, да типкате на мобилниот телефон. Токму зависноста од „паметните“ телефони ги вратија во мода ракавиците кои ...

Повеќе »

Есен/зима 2014: Инспиративен начин да се носи бело

Со векови, белата боја има своја длабока симболика: Нов почеток, чистина, повторното раѓање, безгрешност…Оттука белата боја е бојата на венчаниците и облеката во која се нацртани божиците. Затоа и не сме изненадени што дизајнерите бараат секогаш одново креативност во светлината, ...

Повеќе »

Топли и женствени: големите шалови (пак) се во мода

Секоја сезона ни доаѓаат нови трендови, а оваа есен секако ќе биде запаметена по многу впечатливи детали. Еден од модните додатоци со кои може да си поиграте во различни комбинации оваа есен/зима е големиот шал. Освен модна функција, ваквиот шал има ...

Повеќе »

Денес е премиерата на модниот филм на women’secret

Денес (5 ноември) со почеток во 21 часот на womensecret.com може да го гледате модниот филм Dark seduction. Филмот “Dark seduction”, во режија на Паула Ортиз, открива возбудлив свет каде линијата помеѓу реалното и нереланото е речиси незабележлива, а Елса Патаки ...

Повеќе »

Модерна болница: Кога на лилјаците им треба нега…

Знаеме дека повеќето луѓе се плашат од лилјаци, но ако погледнеме на нив како на некои мачиња што летаат, стравот ќе изчезне. Или, доволно е само да погледнеме на овие фотографии. Болницата Толга во Атретон, Австралија, е специјализирана за нега ...

Повеќе »

Во чест на нејзиниот роденден: 10 работи кои (можеби) не ги знаете за Ана Винтур

Препознатлива е по „боб“ фризурата и темните очила за сонце, а на позицијата главна уредничка на американскиот Вог е уште од 1988 година. Благодарение на нејзиното чувство за модни трендови и поддршката на младите дизајнери, Винтур денес е интитуција во ...

Повеќе »

Листа на желби: Пластична чантичка Веранда

Британската марка „Дет ин Париз“ не шармираше со новата колекција на мини чантички, особено со чантичката „Веранда“. „Веранда“ е изработена од проѕирна пластика, потсетува на касета, а позлатеното синџирче и дава дополнителен шарм. Чини 80 фунти.

Повеќе »

Модни дизајнери кои креираат под туѓо име

Александар Ванг за Баленсиага, Мариса Веб за Банана Репаблик…, тоа се веќе стари вести. Знаевте ли дека Ролан Муре стои зад дизајнот на чевлите Робер Клержери, на пример? А има и други нови вести на оваа тема. Зак Позен Наскоро ...

Повеќе »