Во движење

Панталоните со рамен крој се враќаат во мода

На модната сцена се враќаат панталоните со рамен крој. Заборавете на „скини“ моделите. Правилно одбраните панталони можат визулено да го направат телото повитко, да ги издолжат нозете и да го подигнат задникот. До сега на модната сцена владееја „скини“ моделите ...

Повеќе »

Црвен ќилим: фустаните на ѕвездите на Филмскиот фестивал во Венеција

Со премиерата на филмот „Birdman“ синоќа се отвори 71-от Филмски фестивал во Венеција. На најстариот филмски фестивал во светот ќе бидат претставени 55 филмови од кои 54 се светски премиери, а 20 ќе влезат во трката за престижниот Златен лав. ...

Повеќе »

Ги сакате ли розите? Тогаш ќе се вљубите во сладоледот од рози

„Ги сакате ли розите? Сега ми изгледа дека сите рози во светот цветаат за Вас и благодарени на Вас“ (Рилке до Лу Саломе, Минхен, 3 јуни, 1897). Кога последен пат сте напишале и испратиле некому писмо? Разбираме, не морате…, би ...

Повеќе »

Белата боја не е веќе модерна за тенис? Ана Винтур вели – црвено!

Главната уредничка на модната библија Вог, Ана Винтур, на првиот ден на Отвореното првенство на САД во тенис (УС Опен) пристигна облечена во тренд бојата за ова лето – црвената. 64-годишната Винтур, позната како голем фан на тенисот, изгледа многу ...

Повеќе »

Тој вечен шармер, Шон Конери

Во чест на неговиот 84-ти роденден ова се 10-те занимливости кои (можеби) не ги знаете за славниот глумец и вечниот шармер Шон Конери. 1. Прогласен е за „Најсексапилен жив маж“ во 1989 година и „Најсексапилен маж на векот“ во 1999 ...

Повеќе »

Наш избор: 5 најекстравагантни марки за долна облека и костими за капење

Сеуште мислите дека прочуената марка Викторија сикрет ги нуди најекстравагантните модели на долна облека? Освен со добриот маркетинг и суперзгодните ангели Викторија сикрет нема баш што да понуди во споредба со она што го нуди конкуренцијата производители на екстравагантна долна ...

Повеќе »

10 занимливости за долната облека кои (можеби) не ги знаете

Порано се сметала за луксузна ткаенина и малкумина можеле да си ја дозволат. Оние кои пак можеле да си дозволат да носат долна облека намерно дозволувале да се надѕира под облеката така покажувајќи го својот статус.   1 Историјата на ...

Повеќе »

Дегустации: Направете сами сладолед од авокадо

Позната е здравата страна на авокадото, но што велите за дегустација на вкусната страна преку еден сладолед од авокадо.   За до подготвите овој вкусен летен специјалитет потребно е: – 2 зрели авокада – 8 лажици млеко – 4 лажици ...

Повеќе »

Седум принципи на привлекување на пари

Во времето на материјална криза, се повеќе има луѓе кои кон парите имаат контроверзен или негативен став. Во исто време ги сакаат и ги сметаат како потребни, но од друга страна сметаат дека парите ги расипуваат луѓето. Во основата на ...

Повеќе »

Како да изгледате убаво на фотографија кога знаете дека ве фотографираат

Зошто на некои фотографии изгледаме повесели, повитки и поубави отколку на некои други. Најуспешните фотографии се всушност оние кои не се „наместени“, на кои сме фотографирани спонтано и на кои сме природни и насмеани, а доколку мора да се наместите ...

Повеќе »