Во движење

Гастрономска мапа на светот: која храна е модерна во секоја земја

Која храна ве асоцира на Франција, на пример? А на Италија? Консултирајте ја оваа мапа и дознајте која храна е модерна во секоја земја. Земјите често ги идентификуваме со храната која е популарна во таа конкретна земја. Уметниците Кеитлин Левин ...

Повеќе »

Ајнштајн е секогаш во мода: Животна приказна во чест на генијот роден на денешен ден

Често се случува генијот да не биде веднаш препознаен. Иако стана најголем теоретичар по физика и синоним за научник на сите нас, таткото на атомската бомба Алберт Ајнштајн како мал во училиште прилично се мачел. Имал проблеми со дислексија, семејството ...

Повеќе »

Во мода се враќаат мистичните автори

Руми  и во изминатата година е најпродаваниот мистик. Езотеричната поезија се враќа во мода, а најпродаван автор во светот е Руми. По него следуваат белешките на Ошо, па потоа поновите автори на ваков вид литература. Огромните тиражи во кои се ...

Повеќе »

Празник за очи: парижанките и нивната модна фантазија во многу бои

Не, не станува збор за модели кои се симнале од модната писта. Овие парижанки немаат никаква врска со фотосесиите, ама со модата, секако – да. Последна и за многумина најомилена дестинација со која се затвора годинешната модна приказна е Париз. ...

Повеќе »

Многу стил во едно кафуле: Енди Ворхол поп-арт бар Токио

Делата на славниот Ворхол моментно се изложени во Мори арт музејот во Токио. Дополнително, музејот отвори кафуле „Енди Ворхол кафе“ во чест на уметникот. „Енди Ворхол кафе“ се отвори на 1 март, а фановите на славниот уметник но и оние ...

Повеќе »

Можеби не сакате балет, ама во овој проект ќе се вљубите

Дејн Шитачи живее и работи во Њујорк, а стана прочуена со фотографиите Балерина проект. Дејн го започна овој проект уште пред 12 години, во фокусот се балерините кои позираат на улиците во различни делови од светот. Уште со првата серија ...

Повеќе »

Прва подводна изложба на фотографии

Луксузниот хотел- оператор Пер Аквум ја промовираше програмата предвидена за 2014 година преку календарот наречен Календар на соништата. Целта на овој календар е да се привлечат познати светски имиња од светот на уметноста и шоубизнисот и годинава да дојдат на  ...

Повеќе »

Ја сакате Мисони модата? Е тогаш сигруно ќе се вљубите во Тојота Јарис Хибрид

Не, не станува збор за Мисони, ама овие цветови карактеристични за Мисони –модата можат да ве збрлават. Од убавина. На Модната недела во Париз јапонскиот производител на автомобили ги претстави своите нови три модели од серијата Тојота Јарис Хибрид. Шик ...

Повеќе »

Корпоративна арена: класичен, бизнис или кежуал изглед?

Порелаксирачиот дрес код има интенција во намалување на хиерархиските бариери кои до сега ја обесхрабруваа поколегијалната работна атмосфера. Модерниот стил дава порака на функционалност и комфор. Сепак, кежуал гардеробата е релативно нова во корпоративната арена и се’ уште не се ...

Повеќе »