Во движење

Филхармонијата на Скала слезе да свири на улиците

Подгответе се за фасцинантно патување низ музиката која ги поддржува и ги обединува различните музички жанрови и тоа директно од Скала, симната на улиците. Ако случајно, поминувате низ Милано, застанете….Слушнете.   

Read More »

Божиќен концерт во Скопје со музика на инструментот орган

И оваа година, по повод католичкиот Божиќ, Италијанската амбасада – Скопје во соработка со Скопскиот Бискуп, го организира веќе традиционалниот концерт на инструментот орган за добротворни цели.

Read More »

Флерт со слатките: Ладуре, симбол на француското уживање

Кој и да дојде во Париз, мора да наврати во легендарната слаткарница Ладурé, институција на рафинирани колачи à la française. Ладурé е рај за вистинските сладокусци, но има тука по нешто и за соленокусците.

Read More »

Сандра Нието Гонзалез: Шоко нуди посебен, многу ексклузивен сервис! (ФОТО)

Шоко (Shôko), еден од најелитните ресторани во Европа веќе 8 години е на врвот на најмодерните ресторани, диктирајќи го темпото и поставувајќи нови, врвни критериуми во областа на гастрономијата, модата, но и ноќниот живот. Филозофијата на Азија се отсликува насекаде, ...

Read More »

Од забавата на Долче и Габана во лондонскиот Клариџс (ФОТО)

Најубавата божиќна елка во Лондон се наоѓа, традиционално, во луксузниот хотел Клариџс, а годинава е искреирана од двојката Долче и Габана. Минатата сабота се случуваше коктел по повод свеченото поставување на елката.

Read More »