Во движење

ДОДЕЛЕН ПРВИОТ ЏИП КОМПАС ОД ИНСТАНТ ЛОЗОТ- БИДИ ВИП, ВОЗИ ЏИП

Вчера, во Скопје, среде празничната атмосфера на плоштад Македонија, е доделен првиот ЏИП Компас, една од 10те премии на инстант лозот – Биди Вип, вози Џип. Празниците може да почнат за Сања Кипријановска од Куманово, која во Новата 2019та година ...

Повеќе »

Верувања: Зошто се носи црвена долна облека на новогодишната ноќ

Сигурно сте слушнале за верувањето дека на новогодишната ноќ би требале да носиме црвена долна облека бидејќи тоа ќе ни донесе среќа во новата година. Но од каде е ова верување? Станува збор за верување кое потекнува од Италија, но ...

Повеќе »

Wolford оди во нова насока со пролетната кампања (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Кампањата за пролет/лето 2019 на Wolford ни носи сосема нов дух. Познатата марка за долна облека со новата кампања ја најавува новата насока. Фотосесијата е реализираната од Елен вон Анверт, а кампањата е проследена со слоганот #TrueCharacter.Позираат моделите Лула Али Вилеин ...

Повеќе »

Посакај СРЕЌЕН РОДЕНДЕН со инстант лоз на Државна лотарија на Македонија

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН – нов инстант лоз на Државна лотарија на Македонија , од денес -25.12.2018 година во над 200 продажни места низ Македонија . Инстант лозот Среќен Роденден е подарок кој можете да го подарите на сите кои слават роденден ...

Повеќе »

Улична мода: И во зима може да се изгледа секси

Зимата е сезона на студен воздух и снег, на дебели палта и јакни кои силно не прегрнуваат и не чуваат од студот, но инспирирани од актуелната улична мода може да потврдиме дека и во текот на зимата може да се ...

Повеќе »

Портокалова зима со H&M, супер модна детоксикација!

Зимата е по правило сива, ама малку модна детоксикација ни е добредојдена! Ако сте меѓу оние кои сакаат да го избркаат сивилото и во својот гардеробер да внесат нешто ведро и оптимистичко, а пред се – енергично, H&M  нуди одлични одговори. ...

Повеќе »

Huawei создаде „Facing Emotions“со кој им помага на слепите лица да ги „видат“ емоциите на другите 

Две третини од средствата за комуникација се невербални, а изразите на нашите лица се тесно поврзани со нашите емоции. Замислете свет во кој не можете да ги видите емоциите на луѓето. За луѓе со оштетен вид, ова е секојдневие. Сега ...

Повеќе »

Концерт за паметење на Симон Трпчески и Македонската филхармонија

Синоќа во прекрасниот амбиент на Македонската филхармонија, нашиот пијанист со интернационална слава, маестро Симон Трпчески, одржа незаборавен концерт пред македонската публика. Присутните уживаа во музиката на Шостакович и Гершвин во моќна изведба на Трпчески придружуван од Македонската филхармонија на чело ...

Повеќе »

Што бараат „миленијалците“ во еден автомобил?

Генерациите родени помеѓу раните 80-ти и средината на 90-тите имаа навика да им се јавуваат на своите пријатели преку нивниот домашен телефон, но сега тие ги користат последните генерации на мобилни телефони. Овие генерации започна да слушаат музика на касетофони, ...

Повеќе »

Вечерва отворање на изложбата од ликовната колонија „Вевчански видувања 2018“ во НЛБ Галерија

Во организација на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански Видувања, како и на Компанијата „ВИА“, вечерва (17 декември, понеделник), во 19 часот, во НЛБ Галерија во Скопје, свечено ќе биде отворена изложбата на уметнички дела на Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“ 2018. ...

Повеќе »