Во движење

Во МНТ на 4 декември ќе гостува Београдско драмско позориште со претставата „Зојкиниот стан“

На големата сцена во Македонскиот народен театар на 4 декември, со почеток во 20 часот, ќе гостува Београдско драмско позориште со претставата „Зојкиниот стан“, трагична фарса на Михаил Булгаков поставена во режија на Наташа Поплавска. Претставата носи возбудлив спој на ...

Повеќе »

Збогум, Бернардо Бертолучи

Еден од најголемите филмски режисери на денешницата, Бернардо Бертолучи, почина утрово, на 77 годишна возраст. Бертолучи е познат по филмовите „Конформиста“(1970), „Последното танго во Париз“(1972), „Дваести век“(1976), „Последниот кинески цар“(1987), „Малиот Буда“(1993), „Украдена убавина“(1996) и „Сонувачи“(2003). Италијанскиот режисер во 1987 ...

Повеќе »

Трендови на бои на венчаници за 2019 година

2018 година е при крајот, па време е да погледнете кон годината која следува и кон трендовите на бои кои ги носи за идните невести. Според модните дизајнери, најголем тренд на 2019 година, кога станува збор за венчаниците, ќе бидат ...

Повеќе »

СОС Детско село: Вистинските пријатели се како ѕвездите, не секогаш ги гледаш, ама секогаш се тука за тебе

Секојдневно се посакуваат многу нешта. Желбите на овој свет се безбројни. Некој посакува да отпатува до далечна дестинација, некој посакува да инвестира во својот кариерен напредок, некој посакува да го помине животот со саканата личност, некој посакува топла прегратка и ...

Повеќе »

Black Friday во Америка – најмногу тепачки за телевизори

Огромни попусти, можност да се купи по супер цена, ова звучи супер, но во САД, црниот петок е прилично стресен ден. Поради огромните намалувања, луѓето се во состојба да создадат стампеда, да чекаат во редови цела ноќ додека трговските центри ...

Повеќе »

Од оваа нова сезона на „Арена“ победникот ќе освои 120.000 денари

Единствениот квиз на знење во Македонија, квизот „Арена“, кој се емитува на Алфа ТВ продолжува со својот поход за пронаоѓање на натпреварувачите кои сакаат да го покажат огромното знаење. Почетокот на 4-та сезона носи многу промени, а најинтересната за сите ...

Повеќе »

Вклучете се е вие во гласањето за избор на Мажи на годината во Македонија за 2018 година

За прв пат оваа година се одржува официјалниот избор за Мажи на годината 2108 во организација на Friday.mk и Моментум. Настанот ќе се одржи во Тренд Гастро бар на 28 ноември со почеток во 20 часот. Како што веќе сите ...

Повеќе »

Бабичката Дебра Рапопорт е ново лице на H&M

За рекламната кампања на новогодишната и божиќна колекција на H&M, ангажирана како модел е 73-годишната Дебра Рапопорт, учителка и новооткриен модел. Хобито на Дебра е да дизајнира облека од рециклирани материјали. Со своите 73 години, Дебра е вистински пример за тоа ...

Повеќе »

Еуролинк осигурување додели 30 стипендии за студентите од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во вкупна вредност од 1 600 000 денари

На 15-ти ноември се одржа 5-то јубилејно доделување на Еуролинк стипендиите. Беа доделени 30 стипендии за најдобрите студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје за учебната 2018/2019 година во вкупна вредност од 1 ...

Повеќе »

Уште само 5 дена за пријавување на ексклузивниот настан на АММ со Сем Вакнин

Асоцијацијата на менаџери на Македонија заедно со проф. д-р. Сем Вакнин ја подготви најуникатната тренинг агенда со светот. Воедно, на 24.11.2018, во Македонскиот народен театар во Скопје (МНТ) заинтересираните ќе можат да научат нешто што никој во светот го нема ...

Повеќе »