Во движење

Саемот за мали бизниси – Создаваме брендови го претстави клучот на успехот

Поддршката од СОС Детско село за сопствен бизнис развој го поттикнува општествениот напредок Од 21-ви до 23-ти септември на платото пред Сити мол ќе се одржи саемот за мали бизниси – Создаваме брендови. 20-на претприемачи кои сопствената претприемничка приказна ја ...

Повеќе »

Убави мигови со Павле Камилоски во полната МОБ

Долгоочекуваниот концерт на Павле Камилоски се случи вчера во преполната сала на Македонска опера и балет. Павле Камилоски воодушеви со својата изведба и ни ги претстави интернационалните култури на најдобар начин – со музика и танц. Тој го започна концертот ...

Повеќе »

Колекција на џемпери од H&M

H&M не подготвува за есен со новата линија на џемпери. Рекламната кампања е снимена во Париз, а моделите позираат покрај Ајфеловата кула. Од предимензионирани џемпери до оние со ситни и крупни плетки, до џемпери со ролка и со спуштени раменици, ...

Повеќе »

Скопје Мериот хотел овозможува сестрана поддршка на младите од СОС Детско село

Скопје Мериот хотел ја продолжува својата соработка со СОС Детско село преку проектот “You eat, we give”, каде што со секое купено главно јадење во текот на септември и октомври, се донира едно евро за СОС Детско село Македонија. Оваа ...

Повеќе »

На лондонската ревија Рикардо Тиши ја покажа новата ера на Burberry

Новиот креативен директор на британската луксузна модна марка донесе нова ера на сцената. Со лондонската модна ревија, револуцијата во Барбери е најавена. Дебито на Рикардо Тиши ќе остане запамтено без сомнеж како едно од најочекувата на сезоната. По промената на ...

Повеќе »

Улична мода: Стилот на Англичанките на Лондонската модна недела (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Уличната мода е секогаш еден од најомилените моменти на модните недели. Надвор од модните ревии кои се случуваат во Лондон, Британките ги покажуваат трендовите, или барем личниот вкус, на улиците. Годинава, за разлика од лани, доминираат боите и неочекуваните модни ...

Повеќе »

Новата колекција од H&M се фокусира на специфичниот принт

Модната марка H&M, ја најави новата есенска колекција која ќе се најде во продавниците од 4-ти октомври. Колекцијата е реализирана во соработка со британската марка Морис& ко., бредн препознатлив по изработка на специфични принтови. Очекуваната линија ќе содржи фустани, здолништа, марами, ...

Повеќе »

Традиционално на 19 септември, сите уживаме на изложба кај Боте

Просечен инстаграм корисник поминува 21 минута дневно на оваа популарна апликација која има околу 400 милиони корисници. А меѓу тие 400 милиони со свои 3193 фотографии со кои секојдневно ги одушевува своите следбеници е Слободанка Тренчева Боте, или #botovacha. На ...

Повеќе »

Невестите носат бело: Линија на венчаници од Reformation

„Хај стрит“ модната марка Reformation ја лансираше колекцијата на венчаници за сезоната есен 2018. Акцентот е на белите фустани за невестите, но колекцијата содржи и елегантни фустани за деверуши и гости на свадбата. Силуетите варираат од класични „сирена“ креови до ...

Повеќе »

Македонски Телеком го изведе првото 5G демо во Македонија

• Измерена брзина на мобилната мрежа за над четири пати поголема од 4G брзините • Телеком се подготвува за комерцијалниот старт на 5G Македонски Телеком го реализираше првото 5G демо во земјата, со што направи уште еден чекор кон воведувањето ...

Повеќе »