Во движење

Улична мода – Инспирирајте се од стилот на Британките

Февруари е месец на Модните недели, а уличната мода ни е супер иснпирација за тоа што се носи и како да ги комбинираме модните парчиња. „Фрламе“ поглед на уличната мода во Лондон, додека е во тек Модната недела. И на ...

Повеќе »

Топ модели на чанти од H&M за модна пролет 2019

Во продавниците на H&M пристигна првата „тура“ на чанти од пролетните колекции. Какви се трендовите кои ги форсираат дизајнерите од H&M? Накусо, понудата е многу разнолична и задоволува различни вкусови. Доминантни се пастелните модели и ведрите нијанси. Што се однесува до ...

Повеќе »

Винарија Стоби ја одбележа десетгодишнината на успешен македонски бренд

Винаријата Стоби го одбележа големиот македонски празник Св. Трифун и својот јубилеј 10 години од постоењето во присуство на своите пријатели од бизнис, политичкиот, дипломатскиот и јавниот живот. Сите заедно го закроија лозјето и наздравија од срце. „Нашиот бренд Стоби, ...

Повеќе »

Семејството на добитници од популарниот инстант лоз Биди ВИП вози ЏИП се зголеми за уште еден добитник

Вчера (13.02.2019), Државна лотарија на Македонија додели уште еден JEEP COMPASS кој ќе се вози низ улиците во Охрид. Наташа и Горан Чашитовски од Охрид се среќните добитници на овој прекрасен автомобил кој што го додели  Државната Лотарија на Македонија ...

Повеќе »

Пораки за Денот на вљубените инспирирани од литературата

Ви треба инспирација за да напишете една необична порака за Свети Валентин. И ние се инспириравме од литературата за да направивме селекција на најоригиналните. Нема потреба од цвеќиња, вечери, срценца, плишани мечиња…Понекогаш само една убава порака може да ви го ...

Повеќе »

Во Скопје Сити Мол може да го полните својот електричен автомобил

Скопје Сити Мол е првиот шопинг центар во Македонија каде што е поставена станица за полнење на електрични и приклучни хибридни возила. Со поставување на полначот во Скопје Сити Мол, ЕВН продолжува со ширење на националната мрежа на јавно достапни ...

Повеќе »

Задолжително: #SwissEP претприемачот Роланд Симон во Јавна Соба ќе предава за брендинг

Брендинг е главната тема на настанот Кафе со експертот на кој #SwissEP претприемачот Роланд Симон за сите заинтересирани ќе одржи предавање во Јавна Соба на 13-ти февруари, среда, започнувајќи од 18 часот. „Експертот на предавањето ќе ја објасни методологијата како ...

Повеќе »

Улична мода: Инспирирајте се од стилот на Скандинавките

Во послената деценија скандинавските улици стануваат се поголема инспирација за модните трендови и како да ги комбинираме модните парчиња. Стилизирани до перфекција, Скандинавките почнаа да го негираат минимализмот по кој беа всушност познати со децении. Сега, тие се се поприсутни ...

Повеќе »

Утре почнува Берлинале, билетите за „Петрунија“ веќе се распродадени

Берлин се подготвува за Петрунија. Закажани се вкупно 8 проекции на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, а билетите се веќе распродадени. Големото отворање на еден од најголемите јавни филмски фестивали во светот Берлинале е вечерва, а Берлин веќе ...

Повеќе »

Иднината на модата е одржлива Crafting the future Athens

Фондацијата „Onasis Stegi“ во соработка со „British Council“ организираше дводневна програма во културниот центар „Onassis Stegi“ во Атина, со присуство на интернационални гости, плодни дебати и работилници, истражувајќи ја врската помеѓу рачните изработки и одржливата мода. Премостувањето на културите и взаемното ...

Повеќе »