Во движење

Сини, зелени, црни… Луѓето со иста боја на очите имаат заеднички карактеристики

Научниците од Шведска направиле истражување во кое испитувале 428 лица и поврзаноста меѓу бојата на нивните очи и личноста. Кафени очи: јак карактер Кафената е најчеста боја на очи. Оној кој има кафени очи има потенцијал да биде лидер бидејќи ...

Read More »

„Сантос блуз“ од Ненад Алексовски е книжевен портрет на модерниот номадизам

Новиот роман „Сантос блуз“ од Ненад Алексовски ќе биде промовиран онлајн, денеска (7 октомври), со почеток во 19 часот. Онлајн-разговорот со авторот ќе го води уредничката на изданието Оливера Ќорвезироска, а ќе може да се проследи на фејсбук-страницата на издавачката ...

Read More »

Професор Павлидис, првпат гостин предавач во Македонија – Предавање на тема „Булинг на работното место”

Предавањето во организација на Македонската асоцијација на човечки ресурси и на тема “Булинг на работното место” ќе се одржи на 13ти октомври преку онлајн платформа Професорот Џорџ Т. Павлидис е основач и директор на наука на 38те Центри за дислексија ...

Read More »

Реобјавувањето на „Пасквелија и Нова Пасквелија“ и „Големата вода“ од Живко Чинго претставува навраќање кон нашите извори

Во рамките на проектот на издавачката куќа „Арс Ламина“ за реактуализирање на најзначајните дела од нашата книжевност, неодамна од печат излегоа класиците „Пасквелија и Нова Пасквелија“ и „Големата вода“ од Живко Чинго. Реобјавените книги се дел од едицијата „Македонски книжевни ...

Read More »

ЕДУИНО амбасадори – признание за придонесот на најпосветените наставници и одбележување на Интернационалниот ден на наставникот

ЕДУИНО ја зголеми својата заедница на амбасадори – првата инцијатива за афирмација на најпосветените наставници кои учествуваа во развојот на Едуино платформата во нашата земја. Концептот ЕДУИНО амбасадори подразбира креирање група од најпосветени наставници кои се препознаени на национално ниво, ...

Read More »

Скопје домаќин на меѓународната конференција „Запознај, види, направи!“ (ФОТО)

Во Музејот на македонската борба се одржа седмата меѓународна конференција „Запознај, види, направи!“ (Meet, See, Do) на Балканската музејска мрежа. Во 14 испланирани сесии, 50 професионалци од земјава и од Велика Британија, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Албанија, Грција, Косово ...

Read More »

„ВРБА“ ГО ОТВОРА БАЛКАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО РИМ

Никогаш не е многу од мостови на Балканот“, вели Милчо Манчевски во интервју за „Кориере дела сера“ во Рим „Никогаш не е многу од мостови на Балканот“, вели македонскиот режисер Милчо Манчевски во интервју за еден од најстарите и најчитани италијански ...

Read More »

Пијанистот Дино Имери и квартетот „Такси Конзилиум“ на фестивалот „Крај Вардарот џез“

Утревечер, во рамките на последната фестивалска вечер од второто издание на „Крај Вардарот Џез“ во 20 часот, во кино Фросина, МКЦ ќе настапат квартетот „Такси Конзилиум“, а веднаш по нив, Дино Имери, еден од најдобрите надоаѓачки композитори и пијанисти за ...

Read More »

Промо депозит на Халкбанк – вистинската одлука за штедење

И овој октомври, во светскиот месец на штедење, Халкбанк АД Скопје го активира ПРОМО депозитот, кој нуди можност за орочување на средствата на 13 и 25 месеци. Каматните стапки на ПРОМО депозитот се навистина атрактивни, со оглед на актуелниот момент и ...

Read More »

Промоција на книга | Нашиот пат: 25 женски приказни од историјата

Здружението за промоција на женската активност Тиииит! Инк. – Скопје со задоволство ве поканува на промоција на книгата „Нашиот пат: 25 женски приказни од историјата“ во авторство на Ивана Хаџиевска, Јана Коцевска и Ивана Драгшиќ, која ќе се одржи во петок, 1 октомври во ...

Read More »