Во движење

Како правилно се јаде морската храна: Кога со прсти, кога со вилушка…

Рибата не се јаде со обичен нож, но останатите морски плодови како на пример лигњите и октоподот, се јадат исклучително со обичен нож и вилушка.  Нема оправдување рибата да се јаде со прсти, ракот се јаде со прсти. Риба Рибата ...

Повеќе »

Бакопа, цвеќе кое ќе го разубави секој балкон

Ако барате цвеќе кое ова лето дополнително ќе го разубави вашиот балкон или двор, ви ја предложуваме чудесната, преубава бакопа. Доаѓа во богата палета на бои, а ако малку се погрижите за неа – ќе ви возврати со бујно расцетување ...

Повеќе »

Омиленото Гранд Кафе се произведува во Македонија!

Дали сте знаеле дека во нашето Скопје, се произведува еден од омилените балкански брендови Гранд Кафе! Во модерниот и современ погон во Скопје се произведуваат 29 различни производи. Тука пристигнува најквалитетното сурово кафе од типот Арабика и Робуста, директно донесено од најдобрите ...

Повеќе »

Жени во костими за капење со гордост го покажаа своето тело без разлика на нивната големина, висина, кожа, „недостатоци“

Организирана модна парада за позитивна слика на телото со цел „соблекување на сите видови на предрасуди“ Секогаш постојат моменти кои го дефинираат начинот на нечие размислување, барем кај оние кои се во потрага по себе си. Тие треба да се ...

Повеќе »

Започна Саем на книга во Рамстор Мол

Летово дружи се со добра книга Од денес во Рамстор Мол започнува Саемот на книга организиран од трговскиот центар во соработка со Македонската асоцијација на издавачи (МАИ), а ќе трае до 12ти јуни. На овогодинешниот летен саем на книгата учество ...

Повеќе »

„Макбет“ на два фестивали во месец јуни

Во рамките на 54. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, Македонскиот народен театар ќе гостува со претставите „Макбет“ и „Силјан Штркот шанца“. Фестивалот ќе се одржи од 7-ми до 15-ти јуни 2019 г. Претставата „Макбет“ од Вилијам Шекспир, а ...

Повеќе »

LOVELY LACE: Долна облека на H&M за лето 2019

Манекенката Мелоди Вакселер е главно лице (и тело) во новиот тренд-водич на H&M насловен LOVELY LACE.  Вакселер ги презентира моделите од новата колекција на долна облека од модниот гигант. Акцентот е на тантелата и колорот – од нијансите доминираат праската, сенф-жолтата ...

Повеќе »

Играта Џокер доби најсовремен уред за извлекување

Играта Џокер од саботното 12то коло во 2019, се реализира со најсовремен уред за извлекување.  Атрактивниот уред по име Топаз, е најсовремено решение за извлекување на добитните бројчиња од играта на среќа Џокер, што го користат модерните европски лотарии. Ова е ...

Повеќе »

Првиот Жито Лукс натпревар во готвење, со новите XL лебови

Неодамна компанијата „Жито Лукс“ ги претстави на пазарот новите XL лебови на парчиња. По претставувањето на овој новитет, „Жито Лукс“ го организираше и првиот XL натпревар во готвење, каде беа собрани најдобрите и најталентирани готвачи од овие простори. Софка, Фичо, ...

Повеќе »

Претставата „Немам каде да се вратам“ ја освои Гран при наградата на ДАФ

На 60то јубилејно издание на Меѓународниот Драмски аматерски фестивал – ДАФ во Кочани наградата Гран при „Васил Ќортошев“ за најдобра претстава, жири комисијата во состав: Борис Чоревски актер, Несрин Таир актерка и Катерина Соколова сценографка ја доделија на претставата „Немам ...

Повеќе »