Во движење

Улична мода: 14 инспиративни изгледи како да носите широки панталони

Широките, предимензионирани панталони се едни од ѕвездите на ова лето. Но како да се носат, за во нив да изгледаме женствено, наместо „трапаво“? Толку се удобни за носење што не можеме да им одолееме. Сепак, како да изгледаме во нив ...

Повеќе »

Врати се во игра! – Од септември Бизнис 3х3 Баскет

Бизнис 3х3 Баскет, на Спортплан, е со рекреативно – натпреварувачки карактер кој помага во развој на тимскиот дух Тренд е не само во светот, туку и кај нас, покрај секојдневното работење во канцеларија, вработените да се организираат и на заедничко ...

Повеќе »

Ова е најпосакуваната чантичка на Инстаграм

Малата чантичка наречена Chiquito стана ѕвезда на Инстаграм, а меѓу оние кои со задоволство ја носат е и италијанската инфлуенсерка Кјара Ферањи, како и бројни модни блогери. Станува збор за минијатурна чанта голема колку дланката произведена од француската модната марка Jacquemus. Достапна ...

Повеќе »

Серена Вилијамс дизајнираше фустан кој супер „стои“ на сите жени

Популарната тенисерка Серена Вилијамс најде време да дизајнира фустан кој ќе прилега на сите жени без разлика на конституцијата на телото. Пред да биде пуштен во продажба, самата го рекламираше фустанот на својот Инстаграм профил, со бројни следбеници. Фустанот е ...

Повеќе »

Интервју на Меган Маркл со Мишел Обама, прочитајте дел од него

Војвотката од Сасекс, Меган Маркл, е уредничка-гостинка на британското септемвриско издание на Вог. Темата на бројот е “Forces for Change”, а изданието ги слави силните жени кои со својата работа влијаат на општеството. Насловната, уредена под „палката“ на Меган, е фотографирана ...

Повеќе »

Вечерва во Битола – Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ ќе ги затворат Илинденски денови

Вечерва на Хераклеа од 20:30 часот со концертот на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ свечено ќе бидат затворени Илинденски денови, интернационален фестивал на народни песни и игри кој по 49-ти пат се одржува во Битола. Во изминатите 4 фестивалски денови ...

Повеќе »

Фотографот Кристијан Даулинг: „Снимање од далеку и во темница не е лесно, но сепак дава слика што се истакнува и освојува награди “

Летото е најдобро време за долго патување и уживање во работи кои ги менуваат животите кои се вообичаено ограничени со вашиот деловен простор. И кога сте опкружени со сонце, убави места и вкусна храна, сигурно сакате да ги зачувате овие ...

Повеќе »

Виртуелните модели се поактуелни: Запознајте ја Има…

Има е виртуелен супермодел и модна ѕвезда. Доаѓа од Јапонија и на својот Инстаграм профил има над 50 илјади следбеници, а за првпат се појавува на насловната во познатото списание i-D Magazine. На социјалните мрежи, но и во рекламните кампањи (за ...

Повеќе »

Во Битола отворен фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови“

Со дефиле на фолклорни групи и друштва од државата и светот на Широк Сокак и со орото „Комитско“ кое се одигра на отворена сцена во поранешното ракометно игралиште, вчера во Битола почна  49. издание на Републичкиот фестивал на народни песни ...

Повеќе »

Модните додатоци зборуваат за вас, еве што…

Каква порака на околината остава на пример, вашата голема чанта или впечатливите обетки? Ако секогаш носите : голема чанта чанта Можеби вашите пријатели веќе се подбиваат со вас поради вашите огромни чанти , но тоа не треба да ве загрижува. ...

Повеќе »