Страсти

stratsti passion

Кога љубомората ја гризе врската

Не постои човек кој не ја почувствувал љубомората. Таа може да се појави во секоја врска и во секое време. Никој не е заштитен од „зеленото чудовиште“ наречено љубомора. Љубомората во врската е многу покомплексна отколку што можеме да си ...

Read More »

Ако сакате да имате рамен стомак, а правењето стомачни вежби ви изгледа многу напорно, обидете се со овој напиток

Доколку сакате и понатаму да имате рамен стомак, а правењето на стомачни вежби ви изгледа многу напорно, тогаш обидете се со овој напиток кој на многумина им помогнал и тоа долгорочно да го решат проблемот со наталожувањето на масни наслаги ...

Read More »

Зимски десерт со јаболка и чоколада

Состојки: 5 јаболка со средна големина 100 гр шеќер 50 гр ореви 3 јајца 2 лажици гриз 2 лажици брашно 10 гр цимет 1 прашок за печиво 100 мл јогурт 100 гр чоколада 10 гр какао Подготовка: Во тепсијата ставете ...

Read More »

Согорување калории – Крофните ќе ги истопите со 45-минутно возење велосипед со брзина од 20 километри на час

На топ листата на производи чија калориска вредност неретко ја потценуваме се наоѓаат крофните, помфритот, поедини видови сирење, кексите, како и кафето со млеко. На пример, во 100 г крофни, без преливи од чоколада или ванила, има 430 калории, а ...

Read More »

Билки со кои ќе внесете позитивна енергија во вашиот дом

Според древните учења на Фенг шуи, некои домашни билки поседуваат неверојатна особина на генерирање позитивна енергија. Филозофијата на Фенг шуи е дека растенијата се способни драматично да го сменат животот на човекот. Тие имаат својство на луѓето да им обезбедат ...

Read More »

Ботаничките таписерии на Ванеса Барагао: Традиционални техники на обработка на волна и рециклирани материјали

Традиционалните техники во обработка на волна се дел од семејното наследство на уметницата Ванеса Барагао. Кога на тоа ќе се додадат и рециклирани материјали, се создаваат прекрасни, иновативни производи, долги импресивни 15 метри. Ванеса моментално живее во Порто, кој е ...

Read More »

(Видео) Зборови не се потребни: Погледнете како дивиот коњ му се заблагодари на својот спасувач

Вообичаена практика во многу делови на Романија е да се врзуваат предните или задните нозе на коњите со синџири за да се спречат да избегаат. Во Летеа (делта на Дунав) заробен коњ бил откриен од ветеринарот Овидиу, кој веднаш му ...

Read More »

Чевелот како огледало на душата

Некои луѓе имаат способност да читаат од дланка. Но, Олга Берлути знае да чита од стапало. Секој чифт чевли на ова легендарна париска креаторка практично претставува своевидно уметничко дело.

Read More »

Екстравагантните страсти на Че Гевара

Неговиот стил е стил на еден човек кој постојано изненадува. Почнувајќи од големите контрасти во однесувањето и изгледот, до материјалните работи кои ги поседувал, објаснува познатиот сликар и новинар Пако Таибо во биографијата „Без да изгуби нежност“, која важи за ...

Read More »