Тренди бар

Репертоар на кино Милениум (21-26.10.2021)

Проверете кои филмови се прикажуваат.  Распоред за четврток-петок (21-22.10) 17:00  | ТОМА режија: Драган Бјелогрлиќ 19:30  | ДИНА режија: Денис Вилнев 22:00  | НЕ Е ВРЕМЕ ЗА УМИРАЊЕ режија: Кери Фукунага Викенд распоред / сабота-недела (23-24.10) 11:00  | ЅВЕЗДЕНИ КУЧИЊА: ...

Read More »

МУЗИЧКИ БЛОК [НОЕМВРИ] ВО МКЦ

Од кога се немаме видено во сала 25 мај! Ви најавуваме 2 вечери исполнети со музика во живо. [ 5 ноември, петок ] КАЛАТА – интересен спој на традиционални вокални делници, невидено луди гитарски рифови и беспрекорно фасцинантен источномакедонски ритам и ...

Read More »

ИЗЛОЖБА: „Убава е Македонија“ од Новица Трајковски во галерија „Метаноја“

Денес (понеделник, 18 октомври) од 12 часот на ул. Максим Горки бр. 19 во скопската галерија „Метаноја“  се отвори изложбата „Убава е Македонија“ на Новица Трајковски. За изложбата рецензентот д-р Коста Милков ќе каже, „Уметничката техника, методот, обработката, медиумот, жанрот ...

Read More »

ЕГЗИТ со своја вечер на славниот Амстердам Денс Евент, во еден од највозбудливите клубови на светот!

ЕГЗИТ фестивалот оваа година повторно ќе оствари соработка со славниот АДЕ (Amsterdam Dance Event),  и тоа на забавата која во петок, 15 октомври, ќе се одржи во „Фаралда Крејн“ (Faralda Crane), еден од највозбудливите клубови и хотели на светот, кој се наоѓа 50 ...

Read More »

Роберт Билбилов го промовираше видеото за „Кој отров“ (ВИДЕО)

Роберт Билбилов е неуморен! После одличното видео за темата „Нигде не те наоѓам“ познатиот пејач и композитор со ново музичко парче. Овојпат станува збор за синглот кој го носи името „Кој отров“, а премиерата на спотот за истиот беше вчера. ...

Read More »

Промоција на „Меч од мечти“ – збирка песни од Диме Данов

Стихови ќе читаат: Ѓоко Здравески и Андреј Ал-Асади Музика: ВИС „Тркалезна маса“ Замислете си огромен зелен капут, а во него доволно простор за да се сокријат сите чудесни новонастанати светови, сета магија што ја носат соништата, мечтите, копнежот и онаа ...

Read More »

Фати го возот од Битола – успешни стартап приказни

Железничката станица во Битола симболично беше искористена за настанот “Фати го возо(т) зошто и од Битола се можи(е)” во организација на Преда плус фондацијата, која на овој начин одбележа 1 година на Битола старт ап центарот, ги добра на едно ...

Read More »

Уште 10 дена до Егзит! Прославата ќе биде погласна со Хладно пиво, Ван Гог, Марко Луис и многу други!

Започна одбројувањето до фестивалот, а на Петроварадинската тврдина пристигнуваат гласните гитари и рифови за големата прослава на две децении на Егзит (Exit)! Фестивалското лето во Србија веќе започна, а двократниот европски шампион на својот список со настапи од 8 до 11 јули додава ...

Read More »

Култните BELGRADO на ЗДРАВО МЛАДИ 11!

Оформен во 2010 година, со седиште во Барселона, Belgrado постои како иновативен предводник на глобалната пост-панк сцена. Сега, влегувајќи во нивната 11-та година, квартетот продолжува да настапува дома и во странство, носејќи ја со себе репутацијата изградена од трите албуми ...

Read More »

Саботно матине со Амок радио во МКЦ

Денес, со почеток од 12 часот ќе се одржи матине со Амок радио во живо од плато МКЦ. Создадено во еден од најпредизвикувачките периоди за нашата сцена и израснатo во идејата за обезбедување и здружување на заедницата, Амок радио е ...

Read More »