Тренди бар

На кафе со #ЖениМК во Ланголо до дискусија која ги поставува темелите на општествениот напредок

Во Ланголо ди кафе, мал и пријатен локал веднаш до Амбасадата на Романија во Скопје (ул. Никола Тримпаре), во понеделник, 15.04.2019, со почеток во 18:00 часот, ќе се одржи неформална кафе-дискусија со дел од екипата на #ЖениМК. Тие со присутните ...

Повеќе »

Дистрикт бар и ресторан посветува вечер на совршена комбинација на храна со вина од Винарија Тиквеш

Во потрага по вистинското вино за соодветниот специјалитет, Дистрикт бар и ресторан организира втора вечер на спарување вино и храна, Winemaker dinner series. Втората вечер на гастрономско уживање ќе се одржи на 11ти април (четврток) со почеток во 20.30 часот. ...

Повеќе »

Најголемата хип-хоп група на сите времиња Ву-Танг Клан доаѓа на Си Стар Фестивал!

Најголемата хип-хоп група на сите времиња Ву-Танг Клан (Wu-Tang Clan) го потврди доаѓањето на Си Стар Фестивал, и тоа во рамки на големата странска турнеја на која ги распродаваат некои од најголемите арени во Америка и Европа! После настапот во Берлин, Лондон, ...

Повеќе »

Голем концерт на Златко Ориѓански и Бени Шаќири со пријателите

Голем концерт на Златко Ориѓански и Бени Шаќири со пријателите во Македонска Филхармонија на 20 април со почеток во 20:30 часот. Двајцата музичари ќе понудат едно сосема поинакво музичко издание. На концертот ќе бидат изведени сите  песни од албумот „Добро утро ...

Повеќе »

Најпопуларната журка од Ибица доаѓа на ЕГЗИТ: Соломун +1 со големите „Тејл оф Ас“ на Денс Арена!

И минатото лето ЕГЗИТ подготви вистински „Аренамагедон“, но овогодишната програма на светски фамозната Денс Арена сепак го носи своето најјако издание досега! Веста дека Карл Кокс (Carl Cox) прв го објави своето враќање на еден од најголемите светски рејвови на ...

Повеќе »

Започнува првото издание на музичкиот фестивал UNDERFEST: Погледнете ја целата програма

Долгоочекуваното прво издание на урбаниот фестивал Андерфест ќе се одржи овој викенд поточно на 5, 6 и 7 април во просториите на Public Room (Јавна Соба), а влезот за сите настани е бесплатен. На него ќе земат учество артисти кои ...

Повеќе »

„Тиквеш“ инвестира во проширување и обнова на сопствените лозови насади

Винарската визба „Тиквеш“ започнува со реализација на нова инвестициска програма во сегментот на примарното производство. Деновиве започнаа да се садат висококвалитетни сорти на нови 50 хектари. Со програмата која стартуваше оваа година, до крајот на годинава предвидени се вложувања од ...

Повеќе »

На 3.ти април – Изложба во МНТ „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“

По повод 74 години од првата премиера на сцената на Македонски народен театар – Скопје, на 03 април во 12 часот, во фоајето на театарот, ќе биде отворена изложбата „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“. На ...

Повеќе »

Хуманитарен „Галеб“ на 5-ти април во МНТ

Во рамките на проектот Црвен крст во акција – Промоција на хумани вредности, со поддршка на Црвен крст на Р. Македонија – Општинска организација Центар во соработка со Македонски народен театар, тимот од СУГС „Раде Јовчевски – Корчагин“ организира продажба на ...

Повеќе »

Cooking with Branko организира хуманитарна вечера

Со хумано селфи, до многу насмевки Во недела, 31.3.2019, ќе се организира прекрасна хуманитарна вечера под водство на Cooking with Branko. Темата уште е тајна, но вечерата ќе биде во Вила „Infinity“ во Скопје, со почеток во 18.00 часот. Картите ...

Повеќе »