Тренди бар

Како да направите поинаква роденденска прослава?

Торта расцепкана на размачкани парчиња, гости кои доцнат повеќе од еден час, руска салата, кифлички и куп неуспешни фотки објавени на Facebook – најчестата реалност на нашите родендени. Сите би сакале да направиме нешто поинакво, да направиме забава за која ...

Повеќе »

Најреномираниот светски вински магазин „Wine advocate“ со највисоки оценки за три вина на винаријата „Стоби“

Три вина на винаријата „Стоби“ добија многу високи оценки од еден од највлијателните вински критичари во светот, Марк Скваерс, во рецензиите кои ги објави еминентниот вински магазин „Wine Advocate“ на најреномираниот светски вински критичар Роберт Паркер. Највисоки оценки доби виното ...

Повеќе »

Вечерва концерт на Боб Џејмс трио во Македонска филхармонија

Култниот музичар, композитор и продуцент Боб Џејмс пристигна во Скопје, каде вечерва со почеток во 19.30 часот ќе настапи во Македонската филхармонија заедно со Michael Palazzolo на бас и Patrick Williams на тапани. Светската музичка критика го дефинираше овој пијанист ...

Повеќе »

Концертна промоција на групата Кабадајас во „Станица 26“

Вечерва, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, концертна промоција на најновиот албум ќе има бендот „Кабадајас“. Албумот со наслов „Од понеделник“ го издаде концертната агенција и продукција „3Гонга“. Групата „Кабадајас“ ја сочинуваат тројца музичари Зоран Костадиновски ...

Повеќе »

Таткото на смут џезот, Боб Џејмс со два концертни настапи во Скопје

Неговата вонвременска музика, неговите над 50 издадени албуми продадени во милионски тиражи и фактот дека многу негови познати нумери имаат извршено длабоко влијание врз хип хоп музиката, особено онаа од 80те и 90те години, така што многу семплови од негови ...

Повеќе »

Зад барот со Ѓорѓи Симјаноски, државен првак во барменство

Ако го прашате Симјаноски кое е идеалното годишно време за уживање во добро подготвен коктел, тој без сомневање ќе ви каже дека тоа е токму пролетта, поради сè што таа ни носи со себе, од свежи состојки, па се до ...

Повеќе »

„Тиквеш“ и „Домен Лепово“ го потврдија статусот: Најтрофејни винарници во регионот

Македонското премум црвено вино „Домен Лепово Гранд Куве“ (Domaine Lepovo Grand Cuvée), од бербата 2015-та, по трет пат е прогласено за најдобро вино на меѓународниот вински натпревар „Вино Љубљана“. На годинешниот јубилеен 60. Меѓународен вински натпревар што се одржува во ...

Повеќе »

Саботна журка и свечено отворање на Casa Bar & Beer Garden во Дебар Маало

Во нашиот главен град полека започнува летната скопска шема која сега ќе добие освежување благодарение на новата летна тераса на Casa Bar & Beer Garden. Станува збор за одлично конципиран локал кој ќе понуди посебен шарм и прекрасен амбиент во ...

Повеќе »

Енергична свирка на бендот „Темпера“ во Станица 26

На 18 април, со почеток во 21 часот во ноќниот клуб Станица 26 во организација на 3Гонга настапува македонската група „Темпера“. Во овој скопски бенд членови се музичките ветерани  Мите Димовски на тапани, Ѓоле Максимовски на бас, Драган Гиновски на ...

Повеќе »

Целовечерен концерт на Дуке Бојаџиев во Македонската филхармонија

По пауза од две години, еден од најистакантите македонски композитори, Дуке Бојаџиев, кој долги години живее и работи во Њујорк, повторно ќе настапи пред македонската публика со два последователни концерти во Скопје на 11 и 12 мај во новиот објект ...

Повеќе »