Тренди бар

Во МНТ се подготвува современата комедија #ТикTак

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на современата комедија #ТикTак, која се поставува по мотивите на филмското остварување „TOC TOC (Trastorno Obsesivo Compulsivo во превод од шпански јазик означува Опсесивно-компулсивно нарушување)“ на францускиот писател Лорен Бафи и шпанскиот режисер ...

Повеќе »

Објавена програмата на 18-от ОФФ-Фест: 9 настапи и еден документарен филм

Традиционалниот ОФФ-Фест, што годинава ќе се одржи (во рекордни шест дена) од 3 до 8 јуни, е сочинет од 9 настапи и еден документарен филм. Осумнаесеттото издание на фестивалот ќе го отвори, на 3 јуни во МОБ, виртуозниот дует на велшката ...

Повеќе »

Прв концерт на Златко Ориѓански и Бени Шаќири утре во Македонска Филхармонија

Првиот концерт на Златко Ориѓански и Бени Шаќири со пријателитеќе се одржи утре (20 април) во Македонска Филхармонија, со почеток во 20:30 часот. Двајцата музичари ќе понудат едно сосема поинакво музичко издание. На концертот ќе бидат изведени сите  песни од албумот „Добро утро госпоѓо“. ...

Повеќе »

По EXIT журката во Бразил, на тврдината доаѓаат D-edge, а со нив и Blawan, Giorgia Angiuli и Renato Ratier!

No Sleep домашните резиденти во централниот слот на вечерта! Колосалната Денс Арена неодамна го комплетираше своето досега најмоќно издание составено од најголемите светски ѕвезди на денешницата, а меѓународно фалената бина на Егзит фестивалот, Ноу Слип Нови Сад (No Sleep Novi ...

Повеќе »

Промоција на „Скомраси Апсурдистански“, албум на Горан Трајкоски

На 20.04.2019 (сабота), со почеток од 19 часот, во просториите на Пасворд Продукција ќе се одржи промоција на „Скомраси Апсурдистански“, албум на Горан Трајкоски со оригинална музика за филмот „Ругање со Христос“. На настанот по промотивна цена ќе може да ...

Повеќе »

Д ФИЕСТА ова лето:  Djaikovski feat. Lion D, Captain Hook, Tom Novy, Црнила Ремикс, РИБ и Sidi Wacho на Д ФЕСТИВАЛ!

Д Фестивал, најголемата фестивалска авантура кај нас спакувана во тридневно изобилство на случувања кои ја обединуваат музичката, уметничката и креативната сцена, и ова лето гарантира моќно, деветто по ред, издание кое од 12-ти до 14-ти јули ќе се одржува во ...

Повеќе »

Претставата „Ноќ на боговите“ на 10ти мај на сцената на МНТ

Претставата „Ноќ на боговите“ е поставена по текстот на Миро Гавран, во режија на Марко Манојловиќ, а на големата сцена во МНТ ќе биде одиграна на 10-ти мај со почеток во 20 часот. Во оваа трагикомедија со елементи на фарса, ...

Повеќе »

Крсте Роџевски со својот њујоршки ол-стар бенд на Офф-Фест

Македонскиот композитор, гитарист и пејач со кадифен глас Крсте Роџевски, кој повеќе од дваесет години живее и работи во Њујорк, ќе одржи ексклузивен концерт во рамките на годинешниот ОФФ-Фест, на 3 јуни во МОБ. Во оваа прилика тој ќе настапи ...

Повеќе »

На кафе со #ЖениМК во Ланголо до дискусија која ги поставува темелите на општествениот напредок

Во Ланголо ди кафе, мал и пријатен локал веднаш до Амбасадата на Романија во Скопје (ул. Никола Тримпаре), во понеделник, 15.04.2019, со почеток во 18:00 часот, ќе се одржи неформална кафе-дискусија со дел од екипата на #ЖениМК. Тие со присутните ...

Повеќе »

Дистрикт бар и ресторан посветува вечер на совршена комбинација на храна со вина од Винарија Тиквеш

Во потрага по вистинското вино за соодветниот специјалитет, Дистрикт бар и ресторан организира втора вечер на спарување вино и храна, Winemaker dinner series. Втората вечер на гастрономско уживање ќе се одржи на 11ти април (четврток) со почеток во 20.30 часот. ...

Повеќе »