Тренди бар

АНДРЕ РИУ со фантастичен концерт ги освои срцата на 8.000 посетители во Скопје

Холандскиот виолинист Андре Риу кој веќе 30 години настапува низ целиот свет и ја пренесува љубовта спрема класичната музика, синоќа за прв пат ѝ покажа и на македонската публика зошто тој важи за една од најуспешните светски музички ѕвезди на ...

Повеќе »

Промоција на саундтракот од музичкиот документарен филм „Мојот превртен свет“

Промоцијата на саундтракот од музичкиот документарен филм „Мојот превртен свет“ (My World is Upside Down) ќе се одржи на 11-ти јуни (вторник) во музичката продавница „Ап(о)тека“ при Младинскиот културен центар во Скопје. Настанот ќе почне со проекција на филмот „Мојот ...

Повеќе »

АНДРЕ РИУ пристигна во Скопје

Вечерва (четврток, 6-ти јуни) со почеток во точно 20:00 часот, во Вип Арената „Борис Трајковски“ во Скопје, македонската публика ќе има ексклузивна можност да биде дел од величествениот концерт на светската музичка ѕвезда АНДРЕ РИУ! Мегапопуларниот диригент и виртуоз на ...

Повеќе »

Како да препознаете квалитетно кафе?

Кафето е еден од најконсумираните пијалаци после водата. Глобално, дневно во светот се пијат во просек околу 2,25 билиони шолји кафе. Можеби звучи и изгледа лесно и едноставно, но за една шолја кафе да биде совршена, потребно е да се ...

Повеќе »

Необични задоволства на Деновите на шведската кујна во Дистрикт бар и ресторан

Необичните и несекојдневни вкусови на шведската кујна ќе имаат можност да ги откриваат гастрономите и љубителите на вистински специјалитети на Деновите на Шведска кујна во Дистрикт бар и ресторан. Во организација на Шведската амбасада и Дистрикт бар и ресторан под ...

Повеќе »

Кафулето Излет прославува 10 години постоење, се отвора и летниот клуб Сектор 909

Утре, скопското кафуле „Излет“ одбележува 10 години од своето постоење. Прославата почнува во 17 часот и ќе трае се до 1 часот по полноќ. На годишнината на „Излет“ ќе настапи холандската легенда San Proper (Сан Пропер). Покрај Сан како музичка ...

Повеќе »

Јавор Грдев го поставува „Бесачи“ во МНТ

Во Македонскиот народен театар, во рамките на годишната програма поддржана од Министерството за култура, започнаа подготовките на претставата „Бесачи“ по текст на актуелниот британско – ирски  автор  Мартин Мекдона, а во режија на Јавор Грдев. Премиерата се очекува кон средината на месец септември 2019 г. и ќе биде одиграна ...

Повеќе »

Најновата краткометражна анимација на Вук Митевски, ЕДНА, со премиера на 59. Интернационален Краков Филмски Фестивал

ЕДНА, најновата краткометражна анимација на Вук Митевски, својата премиера ќе ја има на престижниот 59 Интернационален Краков Филмски Фестивал. (www.krakowfilmfestival.pl) ЕДНА ќе биде прикажана во главната конкуренција за кратки и анимирани филмови и ќе се бори за наградата Сребрен Змеј ...

Повеќе »

Драмскиот аматерски фестивал – ДАФ прославува 60 години од своето постоење

Од 27 мај до 1 јуни во Кочани ќе се одржи по 60ти пат познатиот Драмски аматерски фестивал – ДАФ. Фестивалот се фокусира на македонските аматерски театарски групи, но во последните години, стана препознатлив и надвор од границите на земјава, ...

Повеќе »

Тони Зен го промовираше својот најнов албум „Од изворот на изборот“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вчеравечер, во МКЦ клуб и ресторан, хип хоп артистот Тони Зен го промовираше својот шести по ред албум со наслов „Од изворот на изборот“. Пред повеќе стотици гости, најголем дел негови пријатели и препознатливи музички имиња од домашната сцена, Тони ...

Повеќе »