Тренди бар

Превкусна топла бела чоколада

Превкусен пијалок за студените денови кои ќе ви го разубави денот. Намирници – 250 гр бела чоколада, 750 мл млеко кравје полномасно, 2 лажици ликер по желба, 125 мл хопла матена/шлаг, лажичка цимет. Подготовка Ставете го млекото во лонче и ...

Повеќе »

5 работи кои (веројатно) не ги знаете за виното

Веројатно веќе слушнавте, Италија има бесплатна 24-часовна фонтана за вино. Вино пак, со вкус на „кит-кет“ навистина постои, само во Јапонија, а може да се нарача и преку интернет-продавницата „Амазон“. А во најстариот закон во светот, постоела ставка за виното во ...

Повеќе »

Чаша вино пред спиење ги топи килограмите

Новото истражување потврдува дека чаша вино пред спиење помага за губење на килограмите и тоа поради „волшебната“ состојка која ја содржи. Истражувањето направено во универзитетот Вашингтон Стејт покажува дека виното и слабеењето одат рака под рака благодарение на т.н ресвератрол ...

Повеќе »

Отворање на новата сезона во Станица 26

По одличната забава што се случи изминатиот петок во Клубот Станица 26 во соработка со промотерската куќа БАЛАНС, каде настапи детроитското тандем техно дуо „Octave one“ својата 4та сезона како С26, овој ноќен клуб официјално ќе ја започне в среда ...

Повеќе »

Кафе со млеко и тиква – неповторлив вкус!

Есента е вистинска сезона да уживате во кафето со млеко и тиква (Pumpkin Spise Latte). Но со оглед на тоа дека немаме Starbucks во нашиот град, би требале да сме скратени од ова задоволство. Освен ако не си го подготвиме сами дома. ...

Повеќе »

Детроитската техно сцена во Скопје: Octave One во ноќниот клуб Станица 26

На 14 Октомври (петок) во ноќниот клуб „Станица 26“ во соработка со скопската продуцетска куќа Баланс ќе настапи братското дуо „Octave One“ од Детроит. Градот Детроит е директна инспирација за повеќегодишното работење на Баланс и претставувањето на Техно артистите од ...

Повеќе »

Гастро хит: Сладолед на облаче од шеќерна волна

Ако случајно се најдете во Лондон, не пропуштајте да ја посетите фенси слаткарницата „Милк Треин“ на Ковент Гарден каде се служат вкусни и оригинални сладоледи. Овие сладоледи за брзо време станаа и гастро-хит на Инстаграм. Изборот на вкусови, преливи и ...

Повеќе »

Трамп или Клинтон – чие вино е подобро?

Одбран тим на стручњаци за вино и сомелиери од САД добија необична задача која дополнително ја подгреа претседателската кампања. Зададената тема за истражување е – кој произведува подобро вино, Трамп или Клинтон. Во „трката“ се најдоа вината Шардоне од 2015 ...

Повеќе »

Какво вино пиете? Проверете каков карактер сте

Афинитетот кон одреден вид на вино многу зборува за вашиот карактер, тврдат истражувањата. Истражувањето реализирано од Друштвото на француски винари потврдува дека афинитетот кон одреден вид на вино го открива карактерот на човекот. Црвено вино Ако најчесто одбирате црвено вино, ...

Повеќе »

German Gymnasium – најубав бар-ресторан во светот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Лондонскиот ресторан German Gymnasium  ја освои титулата – најубав ресторан во светот за 2016 година, и според објектот во кој е сместен и според храната која тука се служи. Ресторанот е сместен во срцето на Кингс Крос, во стар објект, ...

Повеќе »