Тренди бар

„Златна монета“ за Пивара Скопје

  Пивара Скопје наградена за својот деловен углед и за придонесот во развојот на заедницата.   Сојузот на стопански комори на Македонија ѝ го додели на Пивара Скопје признанието „Златна монета“ за бренд со највисока корпоративна репутација во земјата. Ваквото ...

Повеќе »

Мовембер движењето го одбележуваме и во Дистрикт

Забавите во Дистрикт барот и ресторан, лоциран на самиот плоштад во центарот на градот продолжуваат! Веќе некое време afterwork коктел збиднувањата во Дистрикт се дел од културната и социјална мапа на градот, па така тимот не информира дека традицијата продолжува ...

Повеќе »

Eatalian – Мало италијанско катче во центарот на Скопје

Денес официјално се отворија вратите на Eatalian, изложбено-продажниот салон на ИТА Бренд, на чии полици можат да се најдат 100% италијански производи. Од сега на сите гурмани ќе им бидат достапни некои од најдобрите брендови кои нѝ доаѓаат од Италија ...

Повеќе »

Starbucks ги претстави новите новогодишни пијалаци

Популарниот бренд Starbucks го претстави годинешното новогодишно мени, и изгледа фантастично. Оние кои ќе имаат можност да уживаат во Starbucks ќе можат да дегустираат Caramel Brulée, Chestnut Praline, Peppermint Mocha, Eggnog и Gingerbread. Дополнително во понудата има и ново празнично кафе наречено Холидеј ...

Повеќе »

Ролат-сладолед нов хит на Инстаграм

По популарните црн сладолед и слодолед во облак, нова трендовска манија за сладолед го преплавува Инстаграм. Станува збор за сладолед во ролат, подготвен според азијската техника „стир фрај“. Ваквиот сладолед не е непознат за Камбоџа, Малезија, Тајланд и Филипини, од ...

Повеќе »

Топ 3 топли чоколади кои мора да ги пробате оваа есен

Ја сакате топлата чоколада подготвена на сите можни начини, дури и со бела чоколада. Но не заборавајте на највкусните три комбинации, а доколку до сега не сте ги пробале – сезоната на студените денови е пред нас, а ништо толку ...

Повеќе »

Halloween afterwork забава во Дистрикт бар

Овие неколку месеци, се навикнавме во градот да има едно место кое постојано ни нуди нови изненадувања, уникатни искуства и вистинска забава. Дистрикт барот и ресторан прераснува во култно место во центарот на Скопје, каде што коктелите се извонредно вкусни ...

Повеќе »

Резервирајте си го петок: Забава со диџеј Trus’me во Станица 26

Во петок на 28 октомври, промотерската куќа Баланс, на голема радост на скопјани, успеа да го обезбеди еден од највлијателните диџеи во моментов во Европа, Trus’me, кој ќе настапи во ноќниот клуб Станица 26. Негова музичка поддршка ќе биде препознатливиот ...

Повеќе »

Превкусна топла бела чоколада

Превкусен пијалок за студените денови кои ќе ви го разубави денот. Намирници – 250 гр бела чоколада, 750 мл млеко кравје полномасно, 2 лажици ликер по желба, 125 мл хопла матена/шлаг, лажичка цимет. Подготовка Ставете го млекото во лонче и ...

Повеќе »

5 работи кои (веројатно) не ги знаете за виното

Веројатно веќе слушнавте, Италија има бесплатна 24-часовна фонтана за вино. Вино пак, со вкус на „кит-кет“ навистина постои, само во Јапонија, а може да се нарача и преку интернет-продавницата „Амазон“. А во најстариот закон во светот, постоела ставка за виното во ...

Повеќе »