Тренди бар

Вината на „Тиквеш“ со 13 награди и признанија на „Декантер“

  Сите вина на „Тиквеш“ пријавени на најмасовниот светски вински натпревар „Декантер“ во Лондон освоија награди. Од вкупно 16.000 пријавени вина од целиот свет, винарската визба „Тиквеш“ освои вкупно 13 награди, од кои 7 бронзени медали и 6 признанија. Конкретно, ...

Повеќе »

Најпознатите шведски специјалитети во ресторанот Дистрикт

 Денови на шведската кујна се организираат во Дистрикт ресторанот на Мериот Хотел Скопје од 9 до 19 јуни под мотото „Taste the SweDish“. Во текот на овие десет дена посветени на гастрономијата и несекојдневните специјалитети, Скопјани ќе имаат можност да ...

Повеќе »

Најново во Киндер Парк: Летни работилници секој ден

На работилниците вашите деца ќе можат да присуствуваат секој работен ден од 12 часот до 17 часот, доколку нема организирана прослава работилниците ќе се организираат и во попладневните часови. 13.06.2016 – МОРСКИ СВЕТ 14.06.2016 – ЗООЛОШКА ГРАДИНА 15.06.2016 – ОВОШЈЕ ...

Повеќе »

Ново кафе во Starbucks: Пинк дринк стана вистинска сензација!

Пијалокот наречен „Пинк дринк“ кој претставува микс од популарното кафе Strawberry Açai Refreshera, кокосово млеко, зелен чај и свежо зрнесто овошје е новиот најбаран хит-пијалак во ланецот на Starbucks. Штета што „Starbucks“ немаме кај нас, па не сме го дегустирале. Социјалните ...

Повеќе »

Гурманска недела во Градски парк

Во Градскиот парк во Скопје Советот на странски инвеститори при Стопанска комора Македонија го прослави својот 10 годишен јубилеј на невообичаен начин зачинет со многу автентични гурмански специјалитети од 11 различни земји. Љубителите на добрата храна и расположение дојдоа во ...

Повеќе »

Омилениот вкус на сладолет открива многу за вас

  Сезоната на сладоледи започна, а за топлите денови да ви бидат поинтересни дознајте што открива за вас сладоледот кој го купувате. Чоколада Вие сте креативни, шармантни, полни со енергија, заводливи и весели. Сакате забава, секогаш сакате да сте во ...

Повеќе »

Дали сте за кафе во корнет?

Дајн Левинрад го направил хаштагот #coffeeinacone кој е споделен повеќе од милион пати. Оваа бројка е импресивна ако знаеме дека ваквото кафе се послужува само во кафулето The Grind кое се наоѓа во Јоханесбург. Левинрад вели дека му требало доста време да осмисли ...

Повеќе »

Злато и сребро за две врвни вина на „Тиквеш“ од бербата 2015

Новитетот во портфолиото на винарската визба „Тиквеш“, виното „Александрија розе“ 2015, освои златен медал на годинешниот натпревар „Citadelles du Vin“ што по 16-ти пат се одржа во Бордо, Франција. На истиот натпревар, белото вино „Совињон Бланк Спешл Селекшн“ од последната ...

Повеќе »

Се отвора Тренд Гастро Бар во населба Аеродром

Тренд Гастро Бар – место каде приготвувањето храна е наука. На големо задоволство на сите гурмани кои сакаат да уживаат во удобна и модерна атмосфера, утре (среда, 01.06.2016) од 21:00 часот се отвора новиот Trend Gastro Bar во населба Аеродром ...

Повеќе »

25 години Езимит: Квалитет, иновативност и посветеност во сите сфери на делување

Mакедонскиот бренд Езимит, годинава, одбележува 25 години континуиран раст и развој. Од мала семејна компанија основана во 1991-ва, Езимит се разграни во деловно семејство кое денес обединува повеќе компании од областа на земјоделието, преработката, финансиите, градежништвото, инвестициите. Јубилејните 25 години успешно ...

Повеќе »