Тренди бар

Пријатно изненадување за винските ентузијасти – 3 нови вина на „Тиквеш“

Винските ентузијасти добиваат можност да запознаат три комплетно нови вкуса и исклучително винско искуство. Винарската визба „Тиквеш“ пред македонските љубители на виното ги претставува трите новитeта од линијата на вина „Special Selection“ – Cabernet Franc и две вина кои се ...

Повеќе »

Вистинска техно забава в петок со техно дуото Pan-Pot на Средно Водно

Win Music Freedom забавите ги продолжуваат во Скопје на Средно Водно со најмодерното техно дуо PAN-POT, овој петок, 16ти септември, започнувајќи од 22 часот па се до утринските часови. Овој берлински состав кој во 2014 година ја основа и започна да ...

Повеќе »

Македонија дел од прославата на 150-годишнината на Џек Даниелс со лов на буре во Скопје

  Следејќи ги трагите што 22 септември ќе бидат споделени преку локалната Facebook страница на Џек Даниелс, учесниците во ловот ќе имаат шанса да го пронајдат бурето скриено во Скопје и на тој начин да освојат уникатен бар-сет и патување ...

Повеќе »

Мача Лате – нова фенси замена за кафе

Мача Лате е напивка која е одлична замена за кафе, а моментно е вистински хит низ светот. Во Јапонија е позната одамна, но сега оваа фенси напивка може да ја најдете во подобрите барови низ сите континенти, како и во ...

Повеќе »

В петок главната журка е на Средно Водно со диџеите Solomun и H.O.S.H.

На 2-ри септември (петок) во Скопје на Средно Водно гостува најбараниот диџеј кој изминативе години е заштитен знак на островот Ибица, Solomun а него друштво ќе му прави H.O.S.H. Билетите за забавата се пуштени во продажба во Излет кафе, Кино ...

Повеќе »

ФОТО ВЕСТ:#Friday50 секој петок во Дистрикт бар

  Новата забава во градот веќе позната како #Friday50 се случува секој петок во Дистрикт барот и ресторан во Скопје Мериот. Уникатноста на Friday50 afterwork забавите е бесплатниот коктел за првите 50 гости што ќе дојдат во барот и ќе ...

Повеќе »

Џек Даниелс полни 150: Најдобрата приказна за доследност уште од 1866 година

  Од моментот кога Џек Даниел одлучил да основа дестилерија во Линчбург, тој започнал патување во чиј тек светот се променил многупати, но една работа останала иста – неговото славно Тенеси виски Замислете го следново: капки виски минуваат низ три ...

Повеќе »

Бело вино со сливи: Слатка напивка совршена за лето

Слатките ноти од оваа напивка ќе го освои секој љубител на коктели. Потребни ви се само три состојки. Потребни намирници – 2 филџана зрели (модри) сливи, 2-3 лажици шеќер (по вкус), 750 мл бело вино. Подготовка Измијте ги сливите и ...

Повеќе »

Коцки мраз од лубеница: Вкусен додаток на секој пијалак

Во топлите денови редовно на пијалаците додаваме коцки мраз. Но, сте пробале ли да направите коцки од лубеница? Не само што гарантираат одличен шмек на пијалакот, туку и изглледаат многу забавно. Како да ги направите? Излупете и исчистете една лубеница ...

Повеќе »

Четкар – специјален гостин на концертот на легендарниот Артуро Сандовал

На иницијатива на кубанската музичка легенда Артуро Сандовал, Владимир Четкар се појави како специјален гостин на двата концерти на Артуро Сандовал во Охрид на фестивалот Охридско Лето.  Артуро не го криеше своето воодушевување од Охрид и од гостопримството на македонскиот ...

Повеќе »