Тренди бар

Се отвора Тренд Гастро Бар во населба Аеродром

Тренд Гастро Бар – место каде приготвувањето храна е наука. На големо задоволство на сите гурмани кои сакаат да уживаат во удобна и модерна атмосфера, утре (среда, 01.06.2016) од 21:00 часот се отвора новиот Trend Gastro Bar во населба Аеродром ...

Повеќе »

25 години Езимит: Квалитет, иновативност и посветеност во сите сфери на делување

Mакедонскиот бренд Езимит, годинава, одбележува 25 години континуиран раст и развој. Од мала семејна компанија основана во 1991-ва, Езимит се разграни во деловно семејство кое денес обединува повеќе компании од областа на земјоделието, преработката, финансиите, градежништвото, инвестициите. Јубилејните 25 години успешно ...

Повеќе »

Врвните вина на „Тиквеш“ освоија нови 13 медали и признанија за својот квалитет

  На еден од најмасовните и секако најпрестижни светски вински натпревари – „Интернешенел Вајн Челинџ“ (IWC–International Wine Challenge) што се одржува во Лондон, врвни вина на винарската визба „Тиквеш“ освоија 13 медали и признанија, со што го надминаа минатогодишниот успех. ...

Повеќе »

Кафе со јајца, превкусно е!

Популарно со години во скандинавските земји, кафето со јајца се почесто станува дел и од европскиот утрински ритуал. Како да го подготвите? Потребни ви се (за две лица) – три лажички црно кафе (нескафе), 1 филџан вода, 6 лажички засладено ...

Повеќе »

Кафето-Виножито последен тренд по кој лудува светот

  Мејсон Салзбури, познат барист од Лас Вегас, прв го лансираше изумот на едно поинакво кафе, додавајќи бои на пената. По неговиот пример, служејќи се со неговата техника, кафето наречено Rainbow Lattes брзо влегува во кафулињата низ светот, а неговите ...

Повеќе »

„Тиквеш“ инвестираше уште 80 милиони денари во модернизација и производство на премиум вина

Винарската визба „Тиквеш“ ја заокружи инвестицијата во најсовремена технологија за преработка, одлежување и полнење на виното, поддржана од Инструментот за претпристапна помош на Европската Унија – ИПАРД. Вкупните вложувања на ВВ „Тиквеш“ во реализацијата на овој инвестициски проект надминуваат 78 ...

Повеќе »

Во Magic Cake ќе ги најдете најмодерните (и највкусни) свадбени торти

Тортата ја краси свадбата, но во последно време свадбените слатки се модерни свадбени колачиња, мафини, макаронс-колаченца, кули со профитерол…, а сите светски најслатки трендови ќе ги најдете во продавниците Magic Cake. Ѕвезда меѓу свадбените торти за сезоната пролет/лето 2016 е ...

Повеќе »

Розе вината на „Тиквеш“ најдобри во регионот

  На престижниот светски натпревар на розе вина „Le Mondial du Rosé 2016“, што се одржа во Кан, Франција, винарската визба „Тиквеш“ освои два сребрени медали за „Александрија куве“ и „Розе Класик“ од бербата 2015-та. Во исклучително голема и остра ...

Повеќе »

„Тиквеш“: И покрај рекордните бројки за откупот, квалитетот останува најважен

За рекордната последна берба и откупените 25 милиони килограми грозје, ВВ „Тиквеш“, во законски определениот рок, исплати 371 милион денари. „Минатата година откупивме рекордни 25 милиони килограми по цени над пазарните бидејќи откупуваме исклучиво високо квалитетно грозје и исплаќаме дополнителни ...

Повеќе »

Совршен план за поинаква свадбена приказна

  Од неодамна скопската гастрономска мапа се збогати со еден исклучителен ресторан, специјализиран за свадбени прослави. Лоциран во градскиот парк во Скопје, со модерен стилски дизајн и врвна услуга, свадбениот ресторан „Парк“ ги следи светските трендови и како таков, влегува ...

Повеќе »