Тренди бар

Girl Eat World: Најпосетуван Инстаграм профил за улична храна

Мелиса Хи е блогерка и светска патничка, пред седум години се преселила од САД во Сингапур и оттогаш не се задржува долго на едно место. Кога ја посетила Европа, пред околу три години, бидејќи патувала сама немала со кого да ...

Повеќе »

Гасто хит на Инстаграм: Best Of Vegan Burger

Се започна на Инстаграм профилот Best Of Vegan, каде секојдневно може да се видат вегански рецепти, кога сопственикот на профилот лансираше предизвик за своите следбеници – да фотографираат вегански бургер. И фотографиите почнаа да пристигнуваат, всушност се случи цела лавина од ...

Повеќе »

Скопско Smooth: Питко и свежо, како штотуку наточено

Пиво „По твое” Скопско Smooth – промовирано новото пиво на Пивара Скопје   Денес со иновативна прес конференција, беше промовирано новото пиво од Пивара Скопје, Скопско Smooth со што и официјално се означи почетокот на уште една една успешна пивска ...

Повеќе »

Дождовната капка – хит меѓу десертите

Десертот креиран од американскиот готвач Дарен Вонг, а инспириран од јапонски традиционален колач, стана хит во популарните елитни ресторани во Сад и во Европа. Овој колач со необичен изглед на капка дожд е предизвик за гурманите и не само поради ...

Повеќе »

Гастро-тренд: Суши бургери

Кој е ги донесе и кај нас, ќе му бидеме многу благодарни. Суши-бургерот доаѓа од Јапонија, измислен за потребите на популарниот ланец на ресторани Мос бургер, но набрзо го освојува светот. „Лепчето“ на овие нискокалорични бургери е направено од ориз, ...

Повеќе »

Отварање на новиот ресторан „Парк“: Отсега свадби и во градскиот парк во Скопје

Идеалната свадба бара идеална локација, пријатен амбиент, добра организација, вкусна храна, паркинг места за гостите… Без разлика дали сакате голема или мала свадба, организирањето свадба бара донесување на многу одлуки. Од пронаоѓање идеална локација за прослава, до свадбена торта. Секако ...

Повеќе »

Нови високи оценки за вината на „Тиквеш“ од Роберт Паркер и Wine Advocate

  Камби: Одличните оценки за квалитетот ќе го зголемат извозот на врвно македонско вино Роберт Паркер, најпознатиот светски вински критичар и еднa од највлијателните личности во светот на виното воопшто, и неговиот „Wine Advocate“, објавија нови високи оценки за дури ...

Повеќе »

Илиевски: Регионот е премал за да може да си дозволи да остане економски поделен

Генералниот директор на винарската визба „Тиквеш“, Игор Илиевски учествуваше на пролетниот „Вивалди“ форум за генерални директори, кој традиционално, седма година по ред, го организира престижната школа за менаџмент во Мокра Гора, Србија. Генералниот директор на „Тиквеш“, Илиевски беше панелист во ...

Повеќе »

Познатиот ланец Proper Pizza се шири во Македонија

  Најголемата пица од 60 сантиметри пристигна во градот. Proper Pizza е познат ланец на пицерии што се шири и во Скопје. Покрај другите ексклузивитети единствено во оваа пицерија ќе се прави пица со димензија од 60 сантиметри во дијаметар. ...

Повеќе »

Дали сте за едно карамел фрапучино?

Ако еднаш сте го пробале пенастото карамел фрапучино од Starbucks, веројатно се сеќавате на неговиот вкус. Во таквото фрапучино можат да уживаат и децата, а следејќи го нашиот рецепт може да го подготвите сами. Потребни намирници за две чаши: 2 ...

Повеќе »